Dieta anty-aging
Starzenie się jest czymś co w wielu z nas budzi obawy. Niektórym jest wręcz trudno zaakceptować fakt, że nie będą wiecznie młodzi. Na szczęście w dzisiejszych czasach można zrobić naprawdę sporo na rzecz tego, by żyć długo, w dobrym zdrowiu i kondycji.
Starzenie się jest czymś co w wielu z nas budzi obawy. Niektórym jest wręcz trudno zaakceptować fakt, że nie będą wiecznie młodzi. Na szczęście w dzisiejszych czasach można zrobić naprawdę sporo na rzecz tego, by żyć długo, w dobrym zdrowiu i kondycji.
Starzenie się jest procesem naturalnym i nieodwracalnym. Typowe jego przejawy to zmarszczki na powierzchni skóry, spadek sprawności fizycznej, problemy z pamięcią, gorsze funkcjonowanie narządów zmysłów (oczu, uszu, nosa, itp.) oraz układu trawiennego czy układu krążenia. Do tego dochodzą choroby geriatryczne. By jesień życia nie była gorsza niż lata młodości, musimy zadbać o to by jak najdłużej pozostawać sprawni i zdrowi. Wbrew pozorom przepis na to jest prosty: odpowiednia dieta i dużo ruchu. Tu skoncentrujemy się na pierwszym z tych czynników.
Jedzenie dla sporej części z nas stanowi wielką przyjemność. Mało kto myśli o sposobie odżywiania, jako o dobrej inwestycji w zdrowie, a przez to w przyszłość. Mając jednak tą świadomość powinniśmy sięgać po rzeczy nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Odpowiednie odżywianie może pomóc w walce z dolegliwościami, które pojawiają się wraz z wiekiem. Należy do nich nadciśnienie tętnicze, które najczęściej idzie w parze z nadwagą, a grozi wylewem czy atakiem serca.
By dać sobie szansę na uniknięcie problemów z krążeniem trzeba ograniczyć spożycie soli (szczególnie dużo jej jest w popularnych dziś produktach gotowych), sięgać natomiast po jedzenie bogate w potas (banany, pomidory czy awokado). Nadwaga grozi także zachorowaniem na cukrzycę. Wraz z wiekiem pojawiają się też problemy z trawieniem, dlatego w diecie koniecznie muszą na stałe znaleźć się produkty bogate w błonnik. Pozostaje jeszcze osteoporoza i problemy ze stawami. Drogą do uniknięcia osteoporozy jest włącznie do menu żywności będącej źródłem wapnia i witaminy D, a choroby zwyrodnieniowej stawów - tłustych ryb.
Szczególnie istotna z tego punktu widzenia jest też żywność bogata w przeciwutleniacze, które mogą zapobiec wielu chorobom. Wszystko co musisz zrobić, to ograniczyć spożycie wysoko przetworzonych produktów, takich jak mąka, makaron, ciasta, ciastka, itp., które sprzyjają aktywności wolnych rodników w organizmie na rzecz produktów bogatych w antyoksydanty. Doskonałe będą pomidory, jagody, zielona herbata, czosnek, szpinak, itp., Przeciwutleniacze przyczyniają się też do zapobiegania schorzeniom, takim jak nowotwory, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, itp.
Co warto jeść?
Ryby: Zaobserwowano, że osoby, które spożywają ryby regularnie rzadziej zapadają na choroby serca w porównaniu z tymi, którzy jedzą ryby rzadko. Jest to spowodowane tym, że tłuste ryby mają wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3, które uniemożliwiają wzrost poziomu złego cholesterolu w organizmie. Związki te są również pomagają zapobiegać zaburzeniom rytmu serca.
Avocado: awokado jest bogate w witaminę E (pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i błyszczących włosów) i jednonienasycone kwasy tłuszczowe (dobre w zmniejszaniu poziomu złego cholesterolu w organizmie). Ponadto jest bogate w potas i przeciwdziała zatrzymywaniu płynów w organizmie oraz wysokiemu ciśnieniu krwi.
Orzechy: Prawie wszystkie rodzaje orzechów są dobrym źródłem witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i innych składników fitoodżywczych, w tym przeciwutleniaczy. Orzechy zawierają wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega-3, potasu, magnezu, żelaza, cynku czy selenu. Umiarkowane ilości orzechów w diecie mogą być korzystne dla poprawy funkcji układu pokarmowego, pobudzenia układu immunologicznego, zapobiegania chorób nowotworowych i zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi.
Warzywa kapustne: Kapusta, kalafior, brokuły, kapusta włoska, brukselka, rzepa i rzodkiewki wspomagają organizm w zwalczaniu toksyn, które powodują degenerację komórek i starzenie się. Regularne spożycie tych warzyw (surowych lub lekko obgotowanych) jest bardzo korzystne dla zdrowia.
Jagody: Owoce te są dosłownie bombą przeciwutleniaczy i innych związków, które są korzystne dla zdrowia człowieka. Jagody zawierają flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki i zapobiegają starzeniu się. Według ostatnich badań, jagody zawierają pewne związki, które zmniejszają stan zapalny i uszkodzenia komórek powstające w wyniku utleniania.
*Czosnek: *Czosnek jest znany ze swych właściwości leczniczych, m.in. jest skuteczny w profilaktyce takich chorób jak rak okrężnicy i choroby serca. Ponadto obniża poziomu cholesterolu i rozrzedza krew. Czosnek może również zapobiec degeneracji komórek, które powodują starzenie się. Aby uzyskać maksimum korzyści z czosnku, należy go jeść w surowej postaci. Oprócz czosnku warto też sięgać po cebulę, pora czy szczypiorek.
Zielona herbata: Nie można zapomnieć o zielonej herbacie. W krajach Azji znana i stosowana od wieków. Regularne picie zielonej herbaty w umiarkowanych ilościach jest bardzo korzystne dla naszego zdrowia, ze względu na właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Czerwone wino: Lista żywności anty-aging byłaby niepełna bez czerwonego wina. Zawiera ono resweratrol, który spowalnia starzenie się komórek. Uważa się również, że ma zdolności zapobiegania schorzeniom związanym z wiekiem.
Korzystaj z dobroczynnych właściwości tych cudownych produktów regularnie, ale zawsze w umiarkowanych ilościach, bo przesada może zniszczyć wszelkie wysiłki. Pamiętaj by jeść anty-starzeniową żywności bez dodatku sosów, cukru czy soli.
Aleksandra Dwórznik
fot. Stockbyte/Thinkstock
Polecamy również: