Trwa ładowanie...
Wrząca Kuchnia
04-09-2013 14:31

Co warto wiedzieć o pierogach?

Dawniej pojawiały się na polskim stole od święta, dziś są jednym z najbardziej popularnych dań barowych. Tak bardzo przywiązaliśmy się do nich, że zwykliśmy je traktować jako danie kuchni staropolskiej. W rzeczywistości tak dobrze znane nam pierogi pojawiły się najwcześniej na terenie Chin, stamtąd też trafiły na europejskie stoły. Dziś spotkać można je w niemal każdej kuchni świata, zaś ich różnorodność może wprawić w zdziwienie niejednego smakosza. Co warto wiedzieć o pierogach?

Co warto wiedzieć o pierogach?Źródło: wrzaca kuchnia, fot: wrzaca kuchnia
dlmmf2f
dlmmf2f

Światowa kariera pieroga

Za ojczyznę pierogów uznawane są Chiny, z których danie to trafiło na stoły europejskie. Jako pierwszy zachwycił się nimi Marco Polo, dzięki któremu zagościły one na stałe w kuchni włoskiej. Do Polski zaś pierogi przywędrowały w XIII wieku z Rusi Kijowskiej za sprawą Jacka Odrowąża. Najpierw pojawiały się na stołach z okazji ważnych wydarzeń, przy czym każde święto miało własnego pieroga. Na weselach podawano zatem duże „kurniki”, zaś na stypach – żałobne pierogi zwane knyszami, jesienią pierogi z grzybami, na Wigilię z kapustą i grzybami. Z czasem upowszechniły się do tego stopnia, że stały się jedną z najpopularniejszych potraw na naszych stołach.

Proste ciasto – fantazyjny farsz

Pieczone, gotowane lub smażone – bez względu na to, jakiej obróbce termicznej zostaną poddane, ich najważniejszym składnikiem jest ciasto. Powstaje ono z mąki, gorącej wody oraz tłuszczu, można dodać do niego również jaja. Ciasto takie ugniatane jest na plastyczną masę, z której po rozwałkowaniu wykrawane są krążki nadziewane zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

O ostatecznym smaku pierogów decyduje farsz. Można podawać je na słodko (np. z owocami lub twarogiem), można uczynić z nich pikantną potrawę. O tym, jak zróżnicowane są pierogi pod tym względem, przekonać się można bardzo szybko. Wystarczy przyjrzeć się bliżej kulinarnym tradycjom poszczególnych części świata.

dlmmf2f

Pierogi w kuchniach świata

Pierogi spotkać można niemal na całym świecie. Różnią się sposobem podawania oraz farszem, choć podstawowe zasady ich przyrządzania są wszędzie takie same. Na Bałkanach spotkać możemy się z obsmażanymi pierogami nadziewanymi mięsnym farszem, w Chinach – z pierożkami o nazwie wonton, podawanymi z krewetkami, w krajach Ameryki Południowej i Środkowej - z empanadas. Włosi mają zaś swoje tortellini, czyli małe pierożki podawane z sosem pomidorowym oraz parmezanem.

Znane i cenione są również rosyjskie pierożki, noszące nazwę pielmieni, nadziewane mięsem i popularne do dziś na terenach dawnego zaboru rosyjskiego.

Kuchnia polska również może pochwalić się oryginalnymi i zróżnicowanymi przepisami na pierogi. Najczęściej na naszych stołach pojawiają się pierogi z mięsem lub z kapustą i grzybami, choć w niektórych regionach farsz powstaje z kaszy gryczanej lub białej kiełbasy. Chętnie zjadamy pierogi ruskie, których farsz składa się z cebuli, ziemniaków oraz twarogu. Najmłodsi zajadają się natomiast słodkimi pierogami z twarogiem lub owocami. To, jaki farsz pojawi się w pierogach, zależy od fantazji kucharza. Dobrym pomysłem na słodkie danie mogą być pierogi z jabłkami. Nie tylko dzieci je pokochają. Oto przepis.

Składniki: 3 szklanki czubate mąki pszennej, 1 szklanka wrzątku, 1 łyżeczka soli, 1 kg ulubionych jabłek

dlmmf2f

Przygotowanie: Do mąki należy wlać gorącą wodę, dodać sól i przemieszać, a następnie ugniatać tak długo, aż powstanie plastyczna masa. Tak przygotowane ciasto należy przełożyć do plastikowego woreczka i odłożyć na bok. Jabłka należy obrać i pokroić w drobną kosteczkę. Można dodać do nich odrobinę cukru, choć lepszym dodatkiem jest cynamon. Po przygotowaniu farszu należy podzielić ciasto na mniejsze części i każdą z nich po kolei cienko rozwałkować, wykroić kubkiem koła, zaś na każde z nich nałożyć łyżeczkę jabłek i dokładnie skleić brzegi pierogów.
Tak przygotowane pierogi należy wrzucić na wrzącą, osoloną wodę i gotować przez kilka minut do ponownego zagotowania.

dlmmf2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlmmf2f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj