Kto po alkoholu staje się agresywny?
Dlaczego stan wskazujący na spożycie u jednych objawia się wzrostem poczucia humoru a u innych agresji
Nie bez powodu mówi się, że po spożyciu zbyt dużej dawki alkoholu ludzie pokazują swoją "prawdziwą twarz". U jednych objawia się to wzrostem poczucia humoru, u innych... wzrostem poziomu agresji. Okazuje się, że najbardziej agresywnych zachowań można spodziewać się po osobach, które na co dzień tłumią swój gniew.
Tak wynika z badań Thora Norstr"ma i Hilde Pape'a, przeprowadzonych wśród młodych Norwegów. Badania te wykazują, że wraz ze wzrostem spożycia alkoholu, wzrasta również ryzyko pojawienia się agresywnych zachowań, zwłaszcza u osób, które na trzeźwo tłumią takie uczucia.
Blisko 3000 osób dwukrotnie zostało poddanych obserwacji. Najpierw w wieku 16-17 lat, a następnie w wieku 21-22. Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy, według intensywności tłumienia gniewu. U osób, które zgłosiły wysoki stopień tłumienia złości na co dzień, zaobserwowano, że wraz z 10 procentowym wzrostem spożycia alkoholu, wzrasta również ilość agresywnych zachowań o 5 procent. Takiego związku nie zaobserwowano u uczestników, którzy twierdzili, że nie tłumią negatywnych uczuć.
Autorzy wnioskują, że tylko niewielka część alkoholowych imprez pociąga za sobą przemoc. Agresja po alkoholu zależy zdecydowanie od indywidualnych skłonności pijącego, a szczególnie od tłumienia gniewu na trzeźwo.
PAP/nic/ tot/