Wysuszony jak pomidor
Coraz częściej pojawiają w naszej kuchni, choć do końca nie jesteśmy pewni ?z czym to się je?. Pomidory przecież znamy, ale co zrobić z suszonymi? Czy warto je jadać, z czym się komponują i w jakiej postaci smakują najlepiej?
Chociaż pomidory dostępne są przez cały rok, teraz smakują najlepiej. Świeże warzywa z upraw gruntowych są doskonałe i pełne aromatu.
- Korzyści zdrowotne ze spożywania pomidorów są nam znane od dawna - mówi mgr inż. Kinga Kołodziej, dietetyczka z Centrum Naturhouse w Tarnowie. – Zawierają mnóstwo witamin: C, E, B, PP, a także witaminę K. Ponadto w swym składzie mają antynowotworowe antyoksydanty z grupy karotenoidów, takie jak beta-karoten oraz - najsilniejszy w tej grupie - likopen. To źródło wielu składników mineralnych, wśród których dominuje potas, działający moczopędnie i obniżający ciśnienie krwi.
Krótki sezon
Dobroczynnymi właściwościami pomidorów możemy cieszyć się przez cały rok. Warto wykorzystać przetwory: soki pomidorowe, pomidory w sosach, keczupie czy w postaci pomidorów suszonych. Te ostanie przybyły do nas z włoskiej Toskanii, gdzie suszy się je na słońcu - tracą wówczas 93 proc. swojej masy – i usuwa się z nich nadmiar wody, po czym zalewa oliwą z oliwek.
- Mimo takiej obróbki zachowują dużo pierwotnych właściwości, a nawet są bardziej skoncentrowane, ponieważ z 8-14 kg świeżych warzyw otrzymuje się zaledwie kilogram suszonych pomidorów – tłumaczy dietetyczka. - Likopen oraz witaminy A,D E i K, które rozpuszczają się jedynie w tłuszczach, dzięki zalewie z oliwy mogą być wchłonięte i wykorzystane przez organizm.
Suszone pomidory możemy kupić w woreczkach foliowych. Wymagają one włożenia na kilka dni do oliwy z oliwek. W sklepach możemy też dostać gotowe słoiki z zalanymi tłuszczem pomidorami. Niestety producenci lubią zamieniać oliwę z oliwek na zwykły olej słonecznikowy, co zabija prawdziwy smak suszonych pomidorów. Poza tym są to produkty dość drogie.
Na szczęście możemy przygotować je samodzielnie, we własnej kuchni. Każda Włoszka doradzi nam suszenie pomidorów na słońcu. Jednak taka obróbka w naszych warunkach atmosferycznych trwa dość długo. Musimy mieć też gwarancję słonecznej pogody i wysokiej temperatury. W tej sytuacji świetnym wyjściem jest użycie piekarnika.
Potrzebujemy mięsistych pomidorów, które mają jak najmniej wody. Łyżką możemy wydrążyć gniazdo nasienne, choć nie jest to koniecznie. Pomidory przekrojone na części, najlepiej na połówki, układamy na blasze. Możemy je posolić i posypać ulubionymi ziołami według uznania. Tak przygotowane wkładamy do piekarnika i nastawiamy go na 60-70 stopni. Pomidory mają się suszyć, nie piec. Po około 7 godzinach powinny być gotowe. Wkładamy je do czystych słoików, dodajemy czosnek (lub inne zioła) i zalewamy oliwą z oliwek. Po zużyciu pomidorów, oliwę wykorzystujemy w dowolny sposób. Świetnie sprawdza się w sałatkach, ponieważ jest pełna pomidorowego aromatu.
Połówki pomidorów suszyć możemy też w specjalnych suszarkach elektrycznych, dostępnych w sklepach z urządzeniami AGD.
Jedz, jak lubisz
Suszone pomidory to zachowanie prawdziwego smaku lata. Można je jeść tylko z chlebem albo pokusić się o bardziej wyrafinowane potrawy.
- Suszone pomidory nadają się do przygotowania domowego keczupu oraz sosów do makaronów i sałatek. Dobrze komponują się z mięsem, idealnie pasują do wszystkich rodzajów sera, mogą być też zdrową przekąską – mówi Kinga Kołodziej. - W dzisiejszych czasach, gdy wzrasta ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, pamiętajmy o korzyściach wynikających ze spożywania suszonych pomidorów.
ml/mmch