Trwa ładowanie...
05-07-2010 10:00

Transport publiczny odchudza

Transport publiczny przyczynia się do obniżenia masy ciała i poprawy zdrowia.

Transport publiczny odchudzaŹródło: archiwum, fot: archiwum
dlmmf2f
dlmmf2f

*Transport publiczny przyczynia się do obniżenia masy ciała i poprawy zdrowia. Powszechny dostęp do środków transportu publicznego jest jednym z wielu czynników, które budują środowisko dające możliwość zwiększonej aktywności fizycznej i redukcji powszechnej otyłości, a także związanych z tym problemów. *

W badaniu opublikowanym w "American Journal of Preventive Medicine" naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii, Uniwersytetu Drexel i firmy RAND, odkryli, że system szybkiego tramwaju (LRT) przyczynia się do zwiększonej aktywności, polegającej na dochodzeniu do stacji. W następstwie tego również utratę wagi. To odkrycie sugeruje, że ulepszanie środowiska sąsiedzkiego i wzrost użycia szybkiego tramwaju może w konsekwencji polepszyć zdrowie i mieć potencjalny wpływ na miliony.

Wydaje się mieć to istotne znaczenie dla polityki społecznej.

"Środowisko może zmuszać lub ułatwiać aktywność fizyczną. Odpowiedni sposób zachęcenia większości lokalnego środowiska do aktywności fizycznej daje nadzieję na zmniejszenie rozprzestrzeniania się otyłości"- powiedział przewodniczący grupy badawczej, John M. MacDonald z Uniwersytetu w Pensylwanii.

dlmmf2f

"Zarażenie społeczności sąsiedzkiej takim spojrzeniem jest związane w konsekwencji z poprawą stanu zdrowia. Osoby, które używają szybkiego tramwaju zyskują względną utratę wagi. Rozważnym byłoby zachęcanie polityki społecznej do poprawy bezpieczeństwa i atrakcyjności środowiska dla pieszych, które związane jest z domem i pracą, do której powinno docierać się transportem publicznym."

"Inwestycje w transport publiczny powinny brać pod uwagę wzrost aktywności fizycznej. Gospodarowanie gruntami i wybór środków transportu ma istotny wpływ na zdrowie. Transport publiczny może generować pozytywne skutki dla zdrowia poprzez zachęcanie większości jego użytkowników do chodzenia na stację i utrzymanie aktywności fizycznej. Dodatkową korzyścią inwestycji publicznej w szybki tramwaj jest potencjalna redukcja otyłości w społeczeństwie"- dodał MacDonald.

Korzystając z dwóch badań, a także wcześniejszych danych uzyskanych z badania wpływu szybkiego tramwaju w Charlotte, w północnej Karolinie, naukowcy odkryli, że użycie szybkiego tramwaju, jako środka komunikacji było związane z redukcją wskaźnika masy ciała. Użytkownicy tramwaju byli o 81 procent mniej narażeni na otyłość.

PAP

Przeczytaj więcej:

dlmmf2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlmmf2f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj