Rodzynki - zdrowa i smaczna przekąska
Zawierają cenne składniki mineralne, a dodatkowo wykazują ciekawe właściwości lecznice.
Szukasz zdrowej żywności, które pomoże zaspokoić twój głód na coś słodkiego? Sięgnij po rodzynki! Nie tylko sprawdzą się jako przekąska, ale również przyniosą wiele korzyści zdrowotnych.
Te małe suszone owoce zawierają w sobie sporą dawkę energii, która doda siły do działania w trakcie codziennych zajęć. Produkty te można również wykorzystać do przygotowania lekkich wersji deserów - wystarczy połączyć je z jogurtem naturalnym i innymi bakaliami. Przydadzą się również do faszerowania mięs, a także przygotowania dań z ryżu i sałatek warzywnych. Zanim więc sięgniesz po kolejną paczkę żelek lub innych niezdrowych łakoci, zaopatrz się w porcję suszonych winogron. Znajdziesz w nich takie składniki odżywcze, jak fosfor, wapń, magnez, miedź, cynk, żelazo, fluor, potas, kwas foliowy, niacynę, witaminę B6, cholinę, oraz witaminy C i K, a także ryboflawinę. Poniżej przedstawiamy listę niesamowitych właściwości, które wykazuje ta przekąska.
Dbają o higienę jamy ustnej
W przeciwieństwie do słodkich cukierków, które mają tendencję do oblepiania zębów, rodzynki pomagają w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Ich skuteczność w profilaktyce próchnicy i chorób przyzębia potwierdziły liczne badania amerykańskich naukowców. Jak stwierdzono, najsilniejsze działanie przeciwbakteryjne mają trzy związki zawarte w tych smakołykach: kwas oleanolowy, aldehyd oleanolowy oraz 5-hydroksymetyl-2-furfural. Wszystkie hamują wzrost bakterii, które wywołują choroby dziąseł i uzębienia.
Zapobiegają anemii
Niedobór żelaza może powodować zmęczenie, osłabienie, pogorszenie systemu odpornościowego organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet depresję. Rodzynki wykazują bardzo korzystny wpływ na pacjentów z niedokrwistością. Zawierają sporą dawkę żelaza, a także inne istotne substancje odżywcze wymagane do tworzenie krwinek czerwonych, takie jak kompleks witaminy B i miedź. Filiżanka rodzynek może dostarczyć 6 mg żelaza, czyli 17 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek dla osoby dorosłej. Przysmaki te doskonale regulują również ciśnienie krwi w organizmie.
Neutralizują kwasowość
Nadmiar kwasów w organizmie lub toksyn we krwi powoduje stan nazywany kwasicą metaboliczną. Wiążą się z tym takie problemy zdrowotne, jak zapalenie stawów, zmiany skórne, choroby serca, a nawet ryzyko wystąpienia nowotworu. Dzięki zawartości magnezu i potasu rodzynki są bardzo pomocne w neutralizacji niebezpiecznych kwasów i naturalnym odkwaszaniu organizmu. Ponadto, wyróżniają się zawartością jodu niezbędnego do prawidłowej pracy tarczycy i fosforu, który reguluje równowagę kwasowo-zasadową.
Chronią przed osteoporozą
Zawarte w rodzynkach wapń i bor spowalniają proces wypłukiwania wapnia z kości i znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania na osteoporozę, czyli jedno z najpopularniejszych schorzeń współczesnych czasów. Bor dodatkowo pomaga regulować poziomy testosteronu i estrogenu w organizmie.
Potężna dawka błonnika
Rodzynki są dość dobrym źródłem błonnika, dlatego powinny się znaleźć w diecie osób, które cierpią na zaparcia. Jedna łyżka tego przysmaku można dostarczyć 1 gram błonnika, dzięki czemu łagodzi bóle związane z zaburzeniami układu trawiennego. Ponadto, dostateczne dawka błonnika w codziennym menu znacznie ogranicza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Recepta na dobry wzrok
Codzienne spożywanie tych bakali zaowocuje na starość. Badania dowiodły, że osoby, które regularnie zajadały się rodzynkami miały znacznie lepszy wzrok w wieku starczym od osób, które nie włączały ich zbyt często do swojej diety. Wszystko dzięki przeciwutleniaczom w ich składzie, które zapobiegają degeneracji plamki żółtej, a tym samym chronią przed chorobami oczu. Spore dawki magnezu i witaminy z grupy B, pomagają też w utrzymaniu koncentracji, wyostrzają pamięć, a także usprawniają koordynację oczu i kończyn górnych.
Obniżają poziom cholesterolu
Te małe przekąski nie tylko nie dostarczają cholesterolu do naszego organizmu, ale również wykazują działanie zmniejszające poziom "złego" cholesterolu. Ponadto w ich skład wchodzą witaminy C oraz E, a także potas, cynk i żelazo. Te składniki poprawiają pracę serca, a w konsekwencji chronią przed zawałem czy innymi chorobami układu krążenia.
Rodzynki nie dla każdego
Specjaliści ds. żywienia ostrzegają jednak, że rodzynki oraz inne bakalie nie są wskazane dla osób na diecie lekko strawnej, które cierpią na zespół drażliwego jelita lub chorobę wrzodową. Ponadto, rodzynki jedzone w nadmiarze mogą powodować migrenę lub zaostrzać jej objawy. Powodem jest zawartość tyraminy w ich białku, której spożycie wywołuje bóle głowy.
mp/kuchnia.wp.pl