Trwa ładowanie...
05-03-2010 12:31

Przemycał ponad 6 ton zepsutych orzechów

Celnicy z grupy mobilnej w Krośnie (woj. podkarpackie) udaremnili przemyt ponad sześciu ton zepsutych orzechów włoskich. Termin ich przydatności do spożycia minął w 2007 r. Większość orzechów była spleśniała, a w części były żywe larwy owadów.

Przemycał ponad 6 ton zepsutych orzechówŹródło: archiwum, fot: archiwum
d5r48s9
d5r48s9

Celnicy z grupy mobilnej w Krośnie (Podkarpackie) udaremnili przemyt ponad sześciu ton zepsutych orzechów włoskich. Termin ich przydatności do spożycia minął w 2007 r. Większość orzechów była spleśniała, a w części były żywe larwy owadów.

Ciężarówkę z orzechami zatrzymano w obrębie przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku. "- Kierowca pojazdu oświadczył, iż przewozi orzechy ze Słowacji do Polski dla firmy z okolic Rzeszowa, w której jest zatrudniony. Na przewożony towar nie posiadał jednak żadnych dokumentów" - mówiła rzeczniczka.

Po szczegółowych badaniach okazało się, że termin przydatności do spożycia większości przewożonych orzechów minął w kwietniu 2007 r. Większość orzechów była zapleśniała. W niektórych opakowaniach były widoczne kokony owadów, a w części - żywe larwy. Warunki, w których były przewożone orzechy, nie spełniały żadnych norm.

O próbie wwiezienia orzechów celnicy powiadomili Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie i Prokuraturę Rejonową w Krośnie, gdyż - jak powiedziała Eisenberger - towar, którego termin ważności do spożycia minął dawno, jest odpadem, a ich przywóz bez wymaganego zezwolenia jest przestępstwem.

O tym, co się stanie z zepsutymi orzechami zdecyduje Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Możliwe jest ich zniszczenie lub zwrot na terytorium Słowacji, po wcześniejszym uzgodnieniu z tamtejszymi służbami - powiedziała rzeczniczka IC w Przemyślu.

d5r48s9

Według niej osoba, która kupiła orzechy oświadczyła podczas przesłuchania, że były przeznaczone na paszę. "Trudno jednak jest dać wiarę jego zeznaniom uwzględniając, iż firma z okolic Rzeszowa, do której wieziono zepsute orzechy, zajmuje się głównie handlem hurtowym bakaliami, a także zaopatruje w nie zakłady cukiernicze. Biorąc pod uwagę zbliżający się okres świąteczny, a tym samym zwiększone zapotrzebowanie na bakalie, nie można wykluczyć, iż mogłyby one trafić do obrotu handlowego" - powiedziała rzeczniczka.

Kupcowi orzechów, poza sankcjami karnymi, grozi wysoka grzywna administracyjna, której minimalna wysokość to 50 tys. zł.Dalsze postępowanie w sprawie będzie prowadzone przez Urząd Celny w Krośnie, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Krośnie.

W 2009 r. Służba Celna w całej Polsce udaremniła ok. 60 przypadków nielegalnego przywozu odpadów do naszego kraju. Najczęściej były to jednak odpady przemysłowe.

PAP/huk/ bno/ mag/

d5r48s9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5r48s9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj