Pij wodę, najlepiej z cytryną
Pić odpowiednią ilość płynów - w tym wodę niegazowaną i herbaty - to jedna z najczęściej powtarzających się porad dietetycznych czy to w prasie, czy portalach internetowych. Jest ona zpewnością uniwersalna, ponieważ dotyczy osób, które są na diecie odchudzającej oraz tych, które chcą właściwie dbać o swój organizm. Zadanie niby proste, jednak nie każdy jest w stanie wypić 1,5 - 2 litry czystej wody. Czy można coś z tym zrobić?
Problemem dodatkowym jest także to, że im jesteśmy starsi, tym mniej odczuwamy pragnienie. Bywa też często mylone z głodem. A odwodnienie może prowadzić do wielu poważnych problemów, z których istnienia, z racji braku odczuwania pragnienia wcale nie musimy sobie zdawać sprawy. - Zbyt małe nawodnienie w organizmie może być przyczyną pogarszania stanu psychofizycznego oraz może prowadzić do: bezsenności, dręczącego pragnienia, rozdrażnienia, zaczerwienienia skóry, wysychania błony śluzowej jamy ustnej oraz osłabienia sił fizycznych. Już 2-3% niedobór wody w organizmie prowadzi do znacznego obniżenia wydolności fizycznej - pisze na łamach portalu Kobiecyporadnik.pl, dietetyk Aneta Strelau.
Pić, ale mądrze
Zatem to, żeby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość płynów powinno być naszym codziennym dążeniem wynikającym najzwyczajniej ze zdrowego rozsądku. Trudno byłoby znaleźć inną czynność wymagającą tak mało wysiłku, a niosącą za sobą tak wiele korzyści. Jednakże ważne jest i to jak pijemy. Na łamach portalu kobiecyporadnik.pl na to zagadnienie również znajdziemy odpowiedź. - Przed południem, jeśli nas na to stać, powinniśmy wypić 1 litr soku warzywno - owocowego, żeby organizm otrzymał odpowiednią dawkę witamin i błonnika. Po południu i wieczorem pijemy już tylko wodę mineralną, która ma działanie oczyszczające i uzupełnia stracone w ciągu dnia płyny - podkreśla Aneta Strelau. - [...] Zwykle sięgamy po wodę dopiero wtedy, gdy odczuwamy silne pragnienie. Wypijamy wtedy duże ilości płynu naraz, co niepotrzebnie obciąża układ krążenia. Bierzmy więc przykład z pięknych modelek. One nie rozstają się z buteleczką wody mineralnej, którą
popijają małymi łykami przez cały dzień. Wiedzą, że woda oczyszcza, upiększa, odżywia skórę i leczy - dodaje dietetyczka.
Woda? Tak, ale z cytryną
Picie wody musi stać się nawykiem. Niby nic trudnego, a jednak bywa to problematyczne. Choć woda jest neutralna w smaku, często nie potrafimy zmusić się do wypicia jej w dostatecznej ilości. Sposobem na to może być picie wody z dodatkiem soku z cytryny. Jest to świetny sposób na jej „przełamanie". Poza tym niesie to za sobą mnóstwo korzyści, o których warto wiedzieć, aby się zmotywować.
- *Już od rana. *Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić po wstaniu z łóżka (oczywiście oprócz wizyty w łazience) powinno być wypicie szklanki wody (najlepiej ciepłej) z cytryną. To zasada, dla której uzasadnieniem jest to, iż od momentu położenia się do łóżka do chwili, gdy z niego wstajemy upływa dobrych kilka godzin, zatem nasz organizm zwyczajnie potrzebuje płynów. Pozytywnie wpłynie to też - co jest coraz częściej podkreślane przez specjalistów - na nasz układ trawienny ze względu na zawartość kwasu cytrynowego. Pamiętaj! Poranna kawa oddziałuje ujemnie na bilans płynów w organizmie.
- Oczyszcza z toksyn. Niestety wszechobecne toksyny nie są sprzymierzeńcem dobrego wyglądu. Na szczęście woda z cytryną (witamina C to silny przeciwutleniacz) to idealny sposób na pozbycie się ich z organizmu. Już po kilku dniach regularnego picia takiej mieszanki zauważysz, że skóra twarzy stanie się bardziej promienna. A to dopiero początek, gdyż włączenie takiego napoju do diety na stałe, to długofalowe działanie typu anti-aging.
- Wspomaga trawienie. Taki napój, szczególnie pity na ciepło - pomaga zwalczyć zgagę, nudności, zaparcia, a nawet pasożyty. Pomaga też w pozbyciu się uczucia „wzdętego brzucha". Działa oczyszczająco na wątrobę, wspomaga jej pracę, gdyż stymuluje ją do zwiększonej produkcji żółci.
- Poprawia odporność. Cytryna jest bogata w wiele ważnych składników odżywczych - zawiera witaminy B , ryboflawinę oraz minerały jak wapń , fosfor, magnez, jednak znana i ceniona jest ze względu na dużą zawartość witaminy C, która chroni nasz organizm przed wieloma niekorzystnymi czynnikami, w tym przed wieloma infekcjami.
- Higiena jamy ustnej. Sok z cytryny z wodą wpływa korzystnie na stan dziąseł, a właściwe całej jamy ustnej, pomaga odświeżyć oddech. W problemach z gardłem też jest bardzo pomocny, najlepiej w połączeniu z miodem.
- Wspomaga odchudzanie. Sok z cytryny wpływa korzystnie na przemianę materii. W połączeniu z wodą skutecznie i naturalnie (!) wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami. Badania naukowe udowodniły także, że nawet niewielka ilość cytryny może pomóc obniżyć wchłanianie cukrów z pożywienia, względu na dużą zawartość kwasu cytrynowego.
- Dba o prawidłowe ciśnienie krwi. A to dzięki zawartości potasu, ważnego dla regulacji rytmu serca i dobrej kondycji naczyń krwionośnych.
Aleksandra Dwórznik/kku
fot. Jupiterimages/Pixland/Thinkstock