Nie tylko kurze - Wielkanoc i jajka
Od wieków Wielkanoc kojarzyła się z jajkami. Jako symbol życia i zmartwychwstania, jajka są nieodłącznym elementem nie tylko święconki, ale również wielkanocnego stołu. Mimo powszechności jaj kurzych, w wielu domach na stołach pojawiają się także jajka przepiórcze, a nawet strusie. Czy to odejście od tradycji czy raczej jej odważna interpretacja?
Wielkanocna symbolika jajek jest bardzo bogata. Jajko zwiastuje nowe życie, więc jest także metaforą zmartwychwstania, a także oznaką płodności. Kiedyś ludzie wierzyli, że dzielenie się jajkiem umacniania więzi rodzinne i korzystnie wpływa na relacje między najbliższymi. Znaczenie jajek w okresie Świąt Wielkanocnych jest zatem ogromne. Jajko to jeden z pierwszych zwiastunów nadchodzących Świąt, głównie z racji pisankowej tradycji.
Zdrowsza alternatywa dla jajka kurzego
Choć jajko kurze to produkt bardzo bogaty w wartości odżywcze (m.in. białko i witaminy), to nie można go zbyt dużo spożywać. Duża zawartość cholesterolu sprawia, że istnieją pewne ograniczenia dotyczące bezpiecznej ilości zjadanych jaj. Według dietetyków, nie powinno się przekraczać jedzenia 3-4 jajek tygodniowo, choć zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, górną tygodniową granicą jest 10 jaj. Oprócz wzrostu cholesterolu, jajka (głównie białko) mogą wywoływać alergię.
W Wielkanoc trudno uciec od potraw zawierających jajko. Z tego powodu warto poszukać alternatywy, która pozwoli zachować tradycję, ale uczyni ją przede wszystkim zdrowszą. Zamiennikami dla kurzych jaj mogą być np. jaja przepiórcze, które charakteryzują się nie tylko niewielkim wymiarem, ale przede wszystkim zdrowszą zawartością. Zawierają więcej wartości odżywczych od jajek kurzych, za to o wiele mniej cholesterolu i tłuszczu. Plusem jest również brak alergenów, dzięki czemu jaja przepiórcze to świetne rozwiązanie dla alergików. Przygotowanie tych jajek nie powinno stanowić problemu, gdyż bardzo szybko się je gotuje. Kulinarnie można je przyrządzać na podobny sposób co jajka kurze. Małe jajka można podać w formie ugotowanej z wędzonym łososiem lub kawiorem. Można także zastosować je w sałatce (świetnie wyglądają niepokrojone) czy dodać do świątecznego żurku. Jajka przepiórcze „po szkocku" to dobra alternatywa dla nudnych mielonych. Ugotowane jajka wystarczy dobrze oblepić doprawionym mięsem mielonym, a
potem podsmażyć . Efekt po rozkrojeniu jest niezwykle apetyczny.
Można sięgnąć również po jajo strusie, mające dużą wartość odżywczą. W jajkach strusich fascynuje przede wszystkim wielkość, takie jajko to waży około 1,5 kilograma. Ze strusich jaj można przygotować niebanalne pisanki. Powierzchnia do malowania czy wyklejania jest niezwykle duża i odporna na stłuczenie (w sam raz dla dzieci), a udekorowane strusie jajo stanowi piękną ozdobę świątecznego stołu. Jeśli chodzi o kulinarny pomysł na strusie jajo, największym problemem może być wydobycie wnętrza jajka. Zazwyczaj bez młotka się nie obejdzie. Jednym strusim jajkiem naje się nawet 8 osób. Smak jaj jest delikatny, więc wymaga doprawienia. Strusie jajo jest cenione przez niektórych cukierników, którzy stosują je w swoich wypiekach. Użycie strusiego jaja w cieście eliminuje potrzebę dosypywania proszku do pieczenia. Jajko ma bowiem właściwości spulchniające i dlatego, prawie nigdy się nie zdarza, by ciasto na bazie strusiego jaja nie udało się. Z tego samego powodu jajo to świetnie się sprawdza w naleśnikach i
omletach, które zaskakują swą puszystością.
W obliczu świątecznego bogactwa na polskich stołach, które oferują głównie tłuste i ciężkie posiłki - warto szukać rozwiązań mniej kalorycznych. Podanie gościom jaj innych niż kurze nie jest aktem zerwania z tradycją, lecz sposobem na uczynienie świąt zdrowszymi.