Trwa ładowanie...
07-07-2011 11:51

Jogurt to samo zdrowie

Ten produkt mleczarski znany jest od tysięcy lat. Wytwarzany z mleka, najczęściej krowiego, w którym przez 4 - 8 godzin w temperaturze 40 - 50°C rozwijają się kultury bakterii Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus.

Jogurt to samo zdrowieŹródło: archiwum, fot: archiwum
dlmmf2f
dlmmf2f

Bakterie przetwarzają cukier (laktozę) w kwas mlekowy, powodując denaturację (czyli zmiany w strukturze) zawartego w mleku białka. Dzięki temu jogurt uzyskuje charakterystyczną, gęstą konsystencję i smak.

Produkcję zapoczątkowali pasterze - mieszkańcy terenów należących dziś do Turcji i Bułgarii. Nazwa pochodzi od tureckiego słowa „ya-urt” oznaczającego kwaśne mleko. Do dziś na jogurt Bułgarzy mówią „jugurt” lub „kiseło mleko”. Napój jest tam wciąż popularny, podobnie, jak na całych Bałkanach i w Grecji, gdzie ma bardzo gęstą konsystencję i jest spożywany z dodatkiem miodu.

Jogurt uznawany jest za napój o właściwościach uzdrawiających i odmładzających. Wzmacnia odporność na różnego typu choroby. Jest niezastąpiony po silnej kuracji antybiotykowej. Pomaga w zapobieganiu cukrzycy i miażdżycy naczyń krwionośnych. Działa też uspokajająco na system nerwowy, pomaga w bezsenności. Zalecany jest dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy.

Nie zaleca się natomiast podawania jogurtu dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia. Zawiera on trudniej przyswajalną formę kwasu mlekowego, a poza tym dzieci w tym wieku nie mają na ogół problemów z trawieniem mleka słodkiego.

dlmmf2f

W jednej szklance jogurtu znajduje się 415 miligramów bardzo dobrze przyswajalnego wapnia (w mleku odtłuszczonym – 302 mg), witaminy i inne biopierwiastki. W Europie bliżej poznano jogurt dopiero w XX wieku. Dziś półki marketów są zastawione dziesiątkami jogurtów w najprzeróżniejszych smakach. Najczęściej wzbogacony jest dodatkami owocowymi.

Niestety, także konserwantami i stabilizatorami smaku. Dlatego, aby choć w części doznać jego dobroczynnych właściwości – kupujmy do picia jogurty naturalne, bez owoców, ogórków czy czekolady. W ten sposób uchronimy organizm przed dostarczaniem pustych kalorii.

Jogurt naturalny występuje też w postaci jogurtu bałkańskiego. Charakterystyczną cechą tego jogurtu jest fakt, że jest on bardzo gęsty. Znakomicie nadaje się do zabielania zup i sosów. A kiedy znajdziemy się w Grecji, Bułgarii, Turcji i zostaniemy poczęstowani prawdziwym jogurtem – wypijmy i poprośmy o jeszcze.

dlmmf2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlmmf2f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj