Dobre rady na ratunek
Są sposoby na uratowanie przesolonej zupy lub pozbycie się przykrego zapachu czosnku. Proste i skuteczne.
Są sposoby na uratowanie przesolonej zupy lub pozbycie się przykrego zapachu czosnku. Proste i skuteczne.
Takimi poradami od dawna wymieniają się nasze babcie. Nic dziwnego. Przecież gotowanie to prawdziwa sztuka, w której często zupełnym przypadkiem odkrywa się praktyczne rozwiązania problemów dręczących tysiące miłośników gotowania.
Przykładem może być zwykłe panierowanie. Kto powiedział, że trzeba do tego używać tartej bułki? Równie dobry (a rzesze smakoszy twierdzą, że znacznie lepszy) efekt osiągniemy, obtaczając potrawę w średniej grubości kaszce kukurydzianej. Albo w pokruszonych płatkach kukurydzianych. Albo... no właśnie, sami spróbujmy innych składników. Najwyżej nie wyjdzie jeden obiad, a jeśli efekt okaże się pyszny - odkryjemy nowy przepis.
Ciasto idealne
Robiąc naleśniki, pamiętajmy, aby nie przygotowywać ciasta z samego mleka, ale dodać do niego wody. Może być gazowana - wtedy ciasto będzie pulchniejsze.
Podczas smażenia nie będą się przypalać, jeżeli posypiemy patelnię solą, a gdy będzie gorąca i przestanie trzeszczeć, wytrzemy ją czystą ścierką. Dopiero wtedy rozpocznijmy przygotowywanie naleśników.
Ciasto na pizzę ma być delikatne i puszyste? Zaraz po tym, jak wyrośnie, włóżmy je do lodówki na mniej więcej pół godziny. Jeśli wstawimy je w formie, zaraz po wyjęciu będzie można rozłożyć wszystkie składniki i wstawić pizzę do piekarnika. Unikniemy w ten sposób ponownego wałkowania i ugniatania ciasta, więc nie straci ono nic ze swojej lekkości.
Nie przeholuj
Chyba każdemu zdarzyło się kiedyś ugotować za dużo makaronu. Spokojnie, to normalne. Unikniemy tego, przeliczając wagę produktu przed i po ugotowaniu. Przygotowując 1 kg kaszy gryczanej, uzyskamy 2,1 kg, a ryżu - 2,8 kg. Do 3,3 kg wzrośnie waga kilograma makaronu, natomiast płatków owsianych do 4 kg. Najwięcej na wadze „przybiera" kasza manna. Z jednego kilograma otrzymamy aż 4,5 kg.
Przesolona zupa? To nie problem! Można ją uratować, dorzucając do garnka surowego ziemniaka. Inny sposób to ugotowanie szklanki ryżu wsypanej do płóciennego woreczka.
Potrawy z czosnkiem są z pewnością zdrowe i mają charakterystyczny smak, ale nie wszyscy lubią intensywny zapach tego warzywa, który potem trudno „wywabić" z ust. Nie pomoże umycie zębów ani miętowa guma do żucia, za to łatwo pozbędziemy się aromatycznych pozostałości po posiłku, gryząc ziarna palonej kawy, zjadając jabłko, natkę lub korzeń pietruszki.
Nie wiesz, jakie jest zapotrzebowanie Twojego organizmu na kalorie? Łatwo to policzyć. Wszystko zależy od wzrostu w centymetrach. Wystarczy odjąć od niego 100 i pomnożyć wynik przez 35. Proste.
Problemy z warzywami
Pomidora i ogórka nie jada się razem. Nie chodzi o to, że zielony miałby się kłócić z czerwonym - po prostu ogórki zawierają enzym zwany askorbinazą, który rozkłada kwas askorbinowy z pomidorów. Jeśli nie możemy się powstrzymać przed jedzeniem tych dwóch warzyw jednocześnie, mieszajmy je ze sobą na krótko przed zjedzeniem. Podobno niekorzystnej reakcji przeciwdziała też natka pietruszki.
Z kolei sałata w żadnym przypadku nie powinna być krojona nożem. To nie żart. Warzywa tego typu szybko wchodzą w reakcję ze stalą. Najlepiej jest więc rozdrabniać je ręcznie. Do ewentualnego krojenia można używać noży plastikowych lub ceramicznych.
qk
fot. Jupiterimages