Czy od herbaty przeczyszczającej można się uzależnić?
Mój maż od x lat walczy z nadwagą. W jego wypadku przypomina to bardziej syzyfową pracę. Od dobrych kilku, jak nie kilkunastu miesięcy, codziennie wieczorem pije herbatę przeczyszczającą. Czasem myślę, ze się od niej uzależnił i niepokoję się, ze możne być to szkodliwe dla jego zdrowia. Czy moje obawy są słuszne?
Stosowanie herbatek o działaniu przeczyszczającym nie sprawi, że wieloletnie kłopoty z nadwagą przestaną istnieć. Nawet jeśli skład stosowanego produktu jest naturalny nie zastąpi on naturalnego cyklu wypróżnień i zdrowej diety. Jeśli powodem stosowania środków przeczyszczających były zatwardzenia i nie ustąpiły po pewnym czasie, stosowanie ich przez kilkanaście miesięcy może zagrażać pełni zdrowia.
Zamiast herbaty przeczyszczającej zalecam zdrową dietę bogatą w błonnik, znajdujący się w produktach pełnoziarnistych, grubych kaszach, świeżych warzywach (także strączkowych), owocach (w tym także suszonych takich jak śliwki lub figi), orzechach oraz nasionach i pestkach: słonecznika, lnu lub dyni. Warto także dodawać do posiłków otręby pszenne, owsiane lub żytnie.
By zawarty w tych produktach błonnik mógł spełnić swoje zadanie, należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Polecam wodę mineralną, herbaty owocowe lub ziołowe, soki wielowarzywne. Całkowita, dzienna ilość wypijanych płynów powinna wynosić od 1,5-2 litrów, więcej w czasie wysiłku fizycznego lub wysokich temperatur w okresie letnim. Poza stosowaną dietą niezbędny jest ruch i wysiłek fizyczny, najlepiej na świeżym powietrzu. Siedzący tryb życia to jeden z powodów zwolnienia perystaltyki jelit. Warto także skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia odpowiedniej diety mającej na celu redukcję masy ciała i wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych.