Czy każdą wodę można pić do woli?
Podobno trzeba wypić 2 litry wody dziennie. Jednak słyszałam, że nie każdą wodę można pić do woli. Szczególnie dotyczy to wód wysokozmineralizowannych. Czy to prawda i od jakiej wartości zaczyna się ten stopień?
Woda jest bardzo ważnym elementem diety i nie powinno jej zabraknąć ponieważ z wodą dostarczamy do organizmu niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze. W skład wód mineralnych wchodzą mi.in. magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor, żelazo oraz dwutlenek węgla w przypadku wody gazowanej. To właśnie zawartość wyżej wymienionych składników decyduje o przeznaczeniu i właściwościach wody mineralnej.
Woda wysokozmineralizowana to woda o mineralizacji powyżej 1500mg/l. Powinny być one stosowane w celu uzupełnienia potwierdzonych niedoborów pokarmowych lub w celach leczniczych np. przy nadciśnieniu tętniczym lub nadkwasocie.
Ilość wypijanej dziennie wody dla przeciętnego człowieka to około 1,5-2,5 litra. Wartość ta jest bardzo orientacyjna ponieważ zależy od wieku, klimatu, temperatury otoczenia a także aktywności fizycznej.
Do codziennego picia najlepsze są wody o średniej mineralizacji, czyli takie, które zawierają od 500 do 1500 mg substancji mineralnych w litrze. Lepiej unikać wód o zawartości składników mineralnych poniższej 500 mg/l, ponieważ mogą się przyczynić do wypłukiwania już tych wcześniej zmagazynowanych.