Ciasto jak z włoskiej pizzerii. Przygotujesz je w domowych warunkach
Pizza sięga czasów starożytnych Greków, którzy jedli cienkie, skroplone oliwą i posypane ziołami placki. Potem przejęli ją Włosi, a stamtąd szybko rozprzestrzeniła się na cały świat stając się idealną przekąską zarówno na wieczorną imprezę, jak i kolację w rodzinnym gronie.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
By móc cieszyć się pizzą w domowym zaciszu, warto poznać kilka zasad, które pomogą ci samodzielnie wypiec idealne ciasto w domu. Wystarczą odpowiednie składniki i piekarnik, jednak warto mieć na podorędziu również szereg akcesoriów, które ułatwią jej przygotowywanie.
Odpowiednie składniki to podstawa
Podstawą pizzy jest oczywiście ciasto. To czy spód będzie miękki i puszysty czy płaski i chrupiący zależy od naszych preferencji, ale również odpowiednich proporcji i składników, których używamy. Wiele osób przygotowuje pizzę z mąki typowo chlebowej, najlepiej nada się mąka pszenna typu 450 lub 550. Dzięki temu ciasto nie będzie się kruszyć i rozrywać, będzie odpowiednio elastyczne i pozwoli łatwo uformować z niej placek. Po upieczeniu ciasto będzie odpowiednio chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku.
Dobierając drożdże, koniecznie sprawdź ich świeżość – stare mają tendencję do ciemnienia i wyraźnie wolniej wyrastają. Przed dodaniem ich do ciasta należy rozcieńczyć je w ciepłej wodzie lub mleku i poczekać aż zaczną "pracować". Ewentualnie można posłużyć się drożdżami instant, których nie trzeba wcześniej rozrabiać. Nie wpłyną na smak przygotowywanego ciasta.
Po czym poznasz dobrze ugniecione ciasto
Ugniatanie to proces, który warto rozłożyć na więcej niż dziesięć minut. Zrobisz to własnymi rękami lub za pośrednictwem robota planetarnego z hakiem do wyrabiania ciasto. W końcowym stadium wyrabiania warto jednak wziąć je do rąk. Powinno być sprężyste do tego stopnia, że sprawi wrażenie, jakby "wyrastało" pod palcami. Pamiętaj przy tym, że nierozrobione drożdże nie powinny mieć kontaktu z solą, w przeciwnym wypadku ciasto może nie wyrosnąć.
Pamiętaj, że masa musi odpowiednio wyrosnąć, niektórzy radzą, by przygotować je nawet dwadzieścia cztery godziny przed włożeniem do piekarnika, lecz jedna lub dwie godziny w zupełności wystarczą. Po odczekaniu odpowiedniego czasu należy rozciągnąć ciasto opuszkami palców, tworząc okrąg, a następnie położyć na nim ulubione dodatki.
Jak dobrze wypiekać pizzę
W przeważającej większości decydujemy się na pieczenie pizzy w piekarniku. By ciasto wyszło idealne, musimy rozgrzać piekarnik do najwyższej temperatury, włączając przy tym termoobieg i wsunąć ciasto do środka dokładnie wtedy, gdy będzie on maksymalnie rozgrzany. Wysoka temperatura sprawi, że ciasto odpowiednio wyrośnie, a pizza będzie gotowa w dziesięć minut.
Gdy ciasto nieco wyrośnie, po około pięciu minutach pieczenia, należy wyciągnąć pizzę na moment, by dołożyć resztę składników. Ser należy dodać dopiero po połowie pieczenia, w przeciwnym wypadku spiecze się na twardą i nieapetyczną skorupę.
Zamiast wykładać pizzę na blachę, warto postawić na profesjonalny kamień, który równolegle rozprowadza ciepło po całej pizzy, a jednocześnie błyskawicznie wchłania wilgoć sprawiając, że ciasto nie przywiera do powierzchni. Zawsze możesz również skorzystać z osobnego pieca, który wyglądem przypomina nieco grill elektryczny. Pizza wypieczona w odpowiednim piecu nie będzie zbytnio wysuszona jak ta z piekarnika, a szybki czas nagrzewania i precyzyjne dobranie temperatury sprawiają, że pizza nie będzie się przypalać.
Stosując się do tych porad, każda przygotowana pizza będzie smakowała jak ta z profesjonalnej pizzerii. Wystarczy odrobina umiejętności i dużo cierpliwości, by poznać tajniki przygotowywania tego prostego, a jakże uniwersalnego dania.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.