Wystarczy szklanka na czczo. Rozrusza leniwe jelita, złagodzi skutki stresu
Szklanka wody na początek dnia? Wielu Polaków już wypracowało sobie taki nawyk, który korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Chińczycy idą o krok dalej – na czczo nie piją zimnej wody, tylko ciepłą. Okazuje się, że tradycyjna medycyna chińska znajduje uzasadnienie naukowe.
Wielu Chińczyków rozpoczyna dzień do wstawienia czajnika z wodą. Gorącą wodę przelewają do szklanki i zajmują się swoimi porannymi sprawami. Gdy woda trochę przestygnie, wypijają ją powoli. Dopiero po dobrym nawodnieniu i chwili zatrzymania mogą przejść do kolejnych kroków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jajka po turecku z jogurtem i czosnkowym masłem - pyszne śniadanie
Jak ciepła woda wpływa na organizm?
Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, ciepła woda lepiej od zimnej wspiera energię układu pokarmowego. Szklanka z takim prostym napojem, wypijana na czczo, pobudza jelita do pracy i przyspiesza metabolizm. Wyższa temperatura wody nie jest szokiem dla organizmu – łagodnie rozszerza naczynia krwionośne, regulując ciśnienie krwi, rozgrzewa i dodaje energii. Chińczycy wierzą, że jest receptą na długowieczność.
Podczas gdy w Polce modne są szklane lub miedziane butelki z wodą, w Chinach obowiązkowym gadżetem jest termos z ciepłą wodą lub herbatą. Każdy ma go przy sobie w pracy, na uczelni czy spotkaniach z przyjaciółmi. My po ciepły napój na spacerze sięgamy dopiero przy mocno ujemnych temperaturach, Chińczycy piją ciepłą wodę niezależnie od pory roku.
Co na temat ciepłej wody mówi zachodnia medycyna?
Badania na ten temat nie są liczne, jednak mamy już dostęp do pewnych danych, które potwierdzają korzystny wpływ ciepłej wody na organizm. Badanie z 2019 roku, opublikowane na Research Gate, wykazało skuteczność ciepłej wody w leczeniu zaparć. Zostało ono przeprowadzone na osobach, które borykały się z takim problemem. Okazało się, że ciepła woda wspomaga szybszy rozkład pokarmu w żołądku. Mówiąc bardziej obrazowo, rozpuszcza niestrawione resztki jedzenia, które mogą być przyczyną zastojów w przewodzie pokarmowym.
W innym artykule, opublikowanym na Healthline w 2020 roku, możemy przeczytać o 10 korzyściach płynących z picia ciepłej wody. Przy czym warto zaznaczyć, że chodzi o wodę w temperaturze od 50 do 70 stopni Celsjusza – cieplejsza może powodować oparzenia (za: "Journal of Food Science"). Dla wzmocnienia odporności organizmu do wody warto dodać plasterek cytryny.
Korzyści z picia ciepłej wody na czczo
Badania z 2008 roku potwierdzają, że ciepła woda może nie tylko pozytywnie wpływać na układ trawienny, ale także ma zdolność łagodzenia bólu gardła i pomaga udrożnić zatoki. Efekt jest podobny jak przy inhalacji.
Woda, zarówno ciepła jak i zimna, wpływa także na nasz nastrój i poprawia funkcjonowanie mózgu – odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla redukcji stresu. Dietetycy sugerują, że kobiety powinny dziennie przyjmować ok. 2 litrów wody, a mężczyźni ok. 3 litrów, w zależności od masy ciała i aktywności fizycznej.
Ciepła woda wpływa korzystnie na nerki i sprzyja detoksykacji organizmu. Podobnie jak ciepła kąpiel, rozszerza naczyń krwionośnych, poprawiając krążenie organizmu. W przypadku kąpieli lekarze radzą, aby naprzemiennie stosować ciepły i zimny prysznic.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.