Trwa ładowanie...
jedz zdrowo
06-05-2009 09:49

Wieprzowina i jej wyroby bezpieczne dla konsumentów

Groźba zarażenia się wirusem grypy A/H1N1 poprzez wieprzowinę jest tak minimalna, że można jej w ogóle nie brać pod uwagę - ocenił główny weterynarz Organizacji NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Joseph Domenech.

Wieprzowina i jej wyroby bezpieczne dla konsumentówŹródło: archiwum, fot: archiwum
d3sgn0a
d3sgn0a

Groźba zarażenia się wirusem grypy A/H1N1 poprzez wieprzowinę jest tak minimalna, że można jej w ogóle nie brać pod uwagę - ocenił główny weterynarz Organizacji NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Joseph Domenech.

Potwierdził po raz kolejny, że wieprzowina i jej produkty są bezpieczne i można je spożywać. "Żaden wirus grypy nie został odnaleziony w mięsie i jego produktach" - zapewnił.

W obawie przed wirusem nowej grypy ok. 20 krajów zabroniło importu wieprzowiny i innego mięsa.

Kanadyjskie władze informowały w sobotę o wykryciu nowego wirusa grypy A/H1N1 u świń na jednej z farm hodowlanych w prowincji Alberta. Zwierzęta prawdopodobnie zaraziły się od jednego z pracowników farmy, który powrócił niedawno z Meksyku.

d3sgn0a

FAO i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydały po tym incydencie oświadczenie o szczególnej ostrożności przy hodowli zwierząt.

Według Domenecha rozsądnie jest w kontaktach bezpośrednich ze świniami nosić odpowiedni strój ochronny i przestrzegać pewnych zasad prewencji, by zminimalizować ryzyko infekcji, gdyż wiele cech nowego wirusa jest jeszcze nieznanych.

Jednak inaczej niż w przypadku zaleceń dotyczących wirusa ptasiej grypy H5N1 nowy wirus nie stanowi specjalnego zagrożenia dla osób żyjących na farmach czy w pobliżu hodowli świń.

W przeciwieństwie do przypadków ptasiej grypy, gdy ludziom doradzano, by unikali dotykania nieżywych kurcząt, eksperci WHO zapewniają, że martwe świnie nie stanowią zagrożenia.

d3sgn0a

"Nowy wirus grypy nie zaraża ludzi łatwo i ma bardzo niską patogenność zarówno w przypadku ludzi, jak i świń, w przeciwieństwie do ptasiej grypy, która zabiła miliony sztuk drobiu" - wyjaśnił Domenech.

Alex Thiermann, doradca z WHO, zapewnia, że grypa, nazywana popularnie "świńską", nie wymaga żadnych dodatkowych badań, innych niż w przypadku pozostałych chorób, czy specjalnej ochrony. Handel trzodą chlewną może być kontynuowany przy przestrzeganiu normalnych standardów zdrowotnych i certyfikatów.

"Czy to w przypadku tej choroby, czy innych, do handlu nie powinny trafiać zarażone zwierzęta" - podkreślił Thierman. "Zalecenie, by unikać kontaktu między zwierzętami i ludźmi, jest normalne, bo istnieje wiele chorób. Nie tylko ta jedna" - dodał.

(PAP)

Zobacz w innych serwisach:

d3sgn0a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sgn0a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj