Trwa ładowanie...
02-04-2016 13:49

Talk - E553b

Talk kojarzy nam się z białym proszkiem używanym przez sportowców lub ze składnikiem kosmetyków dla niemowląt i dzieci. Minerał ten, występujący również w Polsce, znalazł swoje zastosowanie także w przemyśle spożywczym. Sprawdźmy, czy stosujecie go na co dzień w swojej kuchni.

Talk - E553bŹródło: 123RF.COM
dlyto9j
dlyto9j

E553b jest na liście chemicznych związków dodawanych do produktów żywnościowych. Znajduje się w grupie środków pomocniczych. Są to wszystkie związki o symbolach E500-E599. Dopuszczony w krajach Unii Europejskiej. Jest związkiem naturalnym nierozpuszczalnym w wodzie. Inna nazwa talku to uwodniony krzemian magnezu.

Talk jest minerałem pospolitym z grupy krzemianów. Wyróżnia się miękkością, a w dotyku jest tłusty, „mydlany”. Można kroić go nożem. Jest barwy białej, zielonkawej, szarej lub bezbarwnej. Występuje głównie w skałach, można go znaleźć w: Austrii, Szwajcarii, Niemczech, RPA czy Indiach. W Polsce występuje w Górach Sowich oraz w Wieściszowicach.

Współcześnie poszukujemy nie tylko produktów zdrowych, ale także takich z długim okresem przydatności do spożycia. Istnieje wiele naturalnych konserwantów, które utrzymują produkt w nienaruszonej konsystencji, a mimo wszystko nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Taki jest właśnie talk, czyli E553b.

W produkcji spożywczej stosuje się go jako substancja przeciwzbrylająca, wiążąca oraz nośnik. E553b dodaje się do produktów sypkich, by nie zlepiały się w większe kawałki. Przeciwzbrylające cechy wykazują również: Ditlenek krzemu (E551) czy Krzemian wapnia (E552).

W jakich produktach znajdziemy E553b, czyli talk?

  1. produkty zbożowe, ryż,
  2. czekolada, lukier,
  3. sole i mieszanki przypraw,
  4. suplementy diety w tabletkach,
  5. oleje roślinne,
  6. inne wyroby piekarnicze,
  7. sery topione, twarde i półtwarde,
  8. gumy do żucia.
dlyto9j

Gdzie stosowany jest talk?

Ten związek chemiczny stosowany jest również jako środek do osuszania. Szerokie zastosowanie znalazł w kosmetyce i farmacji. Dodawany jest do pudrów, maści i mydeł. Leczy on podrażnienia skóry i usuwa nieprzyjemny zapach potu.
Jest także wypełniaczem w produkcji papierniczej i gumowej. Oprócz tego stosuje się go w produkcji materiałów odpornych na ogień jako substancja zmniejszająca palność niektórych surowców. Wchodzi również w skład materiałów drogowych.

Czy spożywanie talku niesie ze sobą skutki uboczne?

Nie, to kolejny związek chemiczny o tajemniczym symbolu E, który nie wpływa negatywnie na nasz organizm. Zostaje on wydalony bezpiecznie przez nerki. Zauważony w składzie produktu spożywczego, nie powinien nas od niego odrzucać.

Magdalena Bury

dlyto9j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlyto9j
Więcej tematów