Przepiórcze jaja na Wielkanoc
Wielkanoc w kuchni to oczywiście jajka. Kolorowe pisanki muszą znaleźć się nie tylko w koszyczku, ale również na stole. Farbujemy więc, oklejamy, wydrapujemy… i w efekcie tworzymy znacznie więcej ozdobnych jaj niż jesteśmy w stanie zjeść.
Rozwiązaniem problemu jest oczywiście ograniczenie ich ilości, ale to przychodzi nam z trudem. Może więc zamiast po kurze, sięgnijmy po znacznie mniejsze jajeczka przepiórcze - równie smaczne, zdecydowanie zdrowsze.
Przepiórcze jaja swoim składem różnią się od kurzych. Przede wszystkim są o wiele mniejsze (jedno jajo kurze to mniej więcej cztery przepiórcze), a co za tym idzie zawierają znacznie mniej cholesterolu. Są zdrowsze niż jaja kurze ze względu na większą zawartość składników odżywczych. Zawierają więcej mikroelementów: wapnia, miedzi, cynku, żelaza, witaminy B oraz karotenu.
Zdrowotnych właściwości jajek przepiórczych jest więcej. Wzmacniają układ immunologiczny organizmu, ich białko ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne (zawierają lizozym - enzym, który rozkłada ściany komórkowe bakterii), mają działanie antydepresyjne, poprawiają samopoczucie i dodają energii. Wiele osób uważa również, że są one bardzo dobrym afrodyzjakiem.
Osoby, które chcą się odżywiać zdrowo i ekologicznie, powinny zamienić jajka kurze na przepiórcze. Przede wszystkim przepiórki nie są tak bardzo eksploatowane na fermach jak kury. Znoszą mniej jajek, żyją w o wiele lepszych warunkach. W dodatku do paszy dla tych ptaków nie dodaje się tylu hormonów czy barwników. Przepiórcze jaja nie uczulają, co zdarza się w przypadku kur, dlatego też są polecane osobom o skłonnościach do alergii.
Smak jajka przepiórczego jest delikatniejszy niż innych jajek. Żółtko, które zajmuje połowę objętości (a nie, jak w przypadku jaj kurzych 1/3), jest bardziej kremowe i trudniej je przegotować (przypadku jaj kurzych, po przegotowaniu pojawia się zielona obwódka wokół żółtka), dlatego też po ugotowaniu na twardo można ich używać np. do dekoracji.
Z przepiórczych jaj przygotujemy nie tylko piękne pisanki. Ugotowane w koszulkach czy sadzone smakują wyśmienicie i pięknie wyglądają na talerzu. Jajka w koszulkach idealnie nadadzą się do podania z sosem holenderskim czy z majonezem, a jajka sadzone będą znakomitym i bardzo ładnym dodatkiem na przykład do półmiska wędlin. Zbliżające się Święta Wielkanocne to doskonała okazja, by je wypróbować. W tym okresie znacznie łatwiej będzie nam dostać je w sklepach, a malutki rozmiar pozwala na eksperymentowanie, bez obaw o nadmiar jedzenia na stole!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl