Trwa ładowanie...
28-04-2009 15:49

Pijmy wodę, tylko nie byle jaką

O tym, że wodę pić należy - każdy wie. W sumie sięgamy po nią często, bo dobrze gasi pragnienie, jest zdrowa i nie powoduje otyłości, jak wiele innych napojów dostępnych na wyciągnięcie ręki.

Pijmy wodę, tylko nie byle jakąŹródło: archiwum, fot: archiwum
d3sgn0a
d3sgn0a

O tym, że wodę pić należy - *każdy wie. W sumie sięgamy po nią często, bo dobrze gasi pragnienie, jest zdrowa i nie powoduje otyłości, jak wiele innych napojów dostępnych na wyciągnięcie ręki.*

Woda mineralna stała się synonimem każdej wody, którą kupujemy w butelkach. To element tak pospolity, wśród innych produktów lądujących w marketowych koszykach, że mało kto zastanawia się, czy to jest rzeczywiście woda mineralna, czy tylko źródlana. A jeszcze mniej osób interesuje się tym, jaki rodzaj tego płynu jest dla niego indywidualnie najlepszy.

Woda wysokozmineralizowana

Generalnie woda mineralna to taka, która zawiera we właściwych proporcjach korzystne dla zdrowia człowieka składniki mineralne. Ponadto musi pochodzić z podziemnego źródła izolowanego od zanieczyszczeń zewnętrznych, występuje przede wszystkim na terenach górskich.

Dzieli się ją na średnio- (od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowaną. W jednym litrze wody wysokozmineralizowanej znajdziemy od 1500 nawet do 4000 mg składników mineralnych. Do najważniejszych z nich należą magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor czy żelazo.

d3sgn0a

Zanim sięgniemy po taki rodzaj wody, sprawdźmy stosunek poszczególnych minerałów, bo sama nazwa „wysokozmineralizowana" jeszcze o niczym nie świadczy. Dobrze, by zawierała duże ilości magnezu (minimum 50 mg/litr), który ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, nie można go przedawkować, a jego niedobór może być przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych. Jeśli pita przez nas woda zawiera duże ilości wapnia (minimum 150mg/l), to również bardzo dobrze, bo organizm potrzebuje sporo tego pierwiastka, by sprawnie funkcjonować.

Często pojawiają się informacje o tym, że powinniśmy sięgać po wody niskosodowe, jakoby ten pierwiastek w nadmiarze szkodził. I faktycznie tak jest, tylko że główny problem stanowi tu sól kuchenna, której w naszej diecie jest czterokrotnie więcej niż być powinno, czego efektem jest tak powszechne nadciśnienie tętnicze.

W sumie zatem sód występujący w wodzie mineralnej ma znikome znaczenie dla całkowitego bilansu. Pamiętajmy jednak, by zawsze brać pod uwagę skład wody i indywidualnie dobierać go do swoich potrzeb.

Woda stołowa

O wodzie stołowej można powiedzieć, że jest czymś pośrednim między wodą mineralną a źródlaną. Powstaje ona w ten sposób, że do niskozmineralizowanej wody źródlanej dodaje się wodę bogatą w minerały czy też same minerały, które wywierają korzystny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

d3sgn0a

Na polskim rynku nie jest ona zbyt popularna, ale sporą zaletą jest to, że producenci często w procesie wytwórczym wzbogacają ją w te pierwiastki, których jest zbyt mało w naszej diecie. Dlatego może warto skupić swą uwagę na tej właśnie grupie wód i znaleźć najodpowiedniejszą dla siebie.

Woda źródlana

W gruncie rzeczy najpopularniejszy typ wody. Charakteryzuje się tym, że jest niskozmienralizowana (150-500 mg/l), przez co jej picie wpływa na nasz organizm głównie przez nawadnianie. Pochodzi ona ze złóż izolowanych od zanieczyszczeń, jest więc czysta zarówno pod względem chemicznym, jak i mikrobiologicznym.

Właściwie sięgać po nią może każdy, nadaje się także dla niemowląt i kobiet w ciąży, choć picie jej w bardzo dużych ilościach może powodować wypłukiwanie z organizmu cennych dla zdrowia składników.

d3sgn0a

Doskonale nadaje się także do wykorzystania w kuchni, szczególnie tam, gdzie woda wodociągowa pozostawia wiele do życzenia. Może być ona sprzedawana także w dużych butelkach, co bardzo ułatwia sprawę.

Wody lecznicze

Wody lecznicze to takie, które pija się w specjalnych pijalniach wód w sanatoriach i uzdrowiskach. Nie są one szeroko dostępne na rynku ze względu na ich ograniczoną ilość, a przez to unikalność. Są one bardzo wyskokozmineralizowane, przez co wywierają konkretny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. W zależności od składu, jak sama nazwa wskazuje, stosuje się je w celach leczniczych, co powinno zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki typ wody jest najlepszy. Pozostaje nam w takim wypadku kierowanie się zdrowym rozsądkiem (czytajmy etykiety i wybierzmy wodę odpowiednią dla nas samych) oraz nieuleganie sloganom reklamowym. Dobrym pomysłem wydaje się też sięganie co jakiś czas po inny typ wody.

Aleksandra Dwórznik

fot. Jupiterimages

d3sgn0a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sgn0a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj