Trwa ładowanie...

Miód nawłociowy – jakie ma właściwości i dlaczego warto go jeść

Nie jest zbyt popularny, ale na pewno zasługuje na zainteresowanie. Nie tylko ze względu na smak – delikatny i słodki, ale równocześnie kwaskowaty, z lekką nutką goryczki. Miód nawłociowy charakteryzuje się także imponującymi walorami odżywczymi.

Miód nawłociowy – jakie ma właściwości i dlaczego warto go jeśćŹródło: Pixabay
d4detro
d4detro

Pszczoły wytwarzają go z nektaru nawłoci, rośliny określanej niegdyś w Polsce mianem złotej rózgi, ale dziś znanej przede wszystkim jako mimoza. O jej chwiejących się na wietrze, wysokich łanach, których złociste kwiaty zwiastują nadejście jesieni, śpiewał już Czesław Niemen. Nawłoć od wieków ceni również medycyna ludowa, przez naszych przodków była stosowana m.in. jako skuteczny środek przeciwzapalny oraz remedium na rozmaite schorzenia nerek czy układu pokarmowego.

Mimoza to także roślina miododajna. Kwitnie nawet kilka miesięcy, choć najintensywniej akurat w czasie, gdy pszczoły zaczynają już przygotowania do zimy. Dlatego, by uzyskać miód nawłociowy, pszczelarze muszą zadbać o odpowiednie dokarmianie owadów. Świetnie opanowali to specjaliści z podtarnowskiej gminy Skrzyszów, od kilkudziesięciu lat pozyskujący niezwykle ceniony miód, który został nawet wpisany na listę produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa.

Zobacz też: Jak rozpoznać dobry miód?

Miód nawłociowy nie jest powszechnie dostępny, ale na pewno warto go poszukać (choćby w sklepach internetowych), bo to produkt o niezwykłym smaku i cennych właściwościach odżywczych.

d4detro

Miód nawłociowy – wartości odżywcze

W składzie miodu nawłociowego dominują przede wszystkim cukry proste: fruktoza i glukoza. Dzięki nim jest łatwo przyswajalny, nie podlega trawieniu, wchłania się w ciągu kwadransa (w przypadku białego cukru proces ten trwa ok. 2 godziny) i nie ulega fermentacji w przewodzie pokarmowym.

Produkt dostarcza mnóstwo cennych składników odżywczych: kwasów organicznych, flawonoidów, substancji białkowych (tzw. inhibin), enzymów oraz śladowych ilości witamin, makro- i mikroelementów. Szybko uzupełnia niedobory energetyczne oraz utrzymuje odpowiedni poziom energii przez wiele godzin.

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, żółciopędnym i wzmacniającym, miód nawłociowy polecany jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych i żółciowych, stawów, nerek i prostaty. Powinny po niego sięgać osoby zmagające się z zakażeniami i stanami zapalnymi przewodów moczowych. Działa leczniczo na układ pokarmowy, m.in. sprzyja gojeniu się nadżerek i wrzodów w żołądku i dwunastnicy.

Duże stężenie rutyny (organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów flawonoidowych) i kwercetyny (związek aromatyczny z grupy flawonoli) sprawia, że miód nawłociowy korzystnie wpływa na układ krążenia, wzmacniając naczynia krwionośne i obniżając ciśnienie krwi.

d4detro

Produkt wykazuje działanie antybakteryjne, silniejsze niż większość popularnych miodów. Wspiera również działanie układu nerwowego, łagodząc stres i poprawiając nastrój.

Miód nawłociowy – jak go jeść

Miód nawłociowy charakteryzuje się jasno-żółtą barwą i lekko cytrynowo-gorzkim smakiem. Dość szybko się krystalizuje, tworząc apetyczny krem, który można łatwo rozsmarować na pieczywie.

Pixabay
Źródło: Pixabay

Należy go jednak odpowiednio przechowywać. Ze względu na dość wysoką zawartość wody, powinien znajdować się w szczelnie zamkniętym pojemniku, umieszczonym w miejscu chłodnym (optymalna temperatura to 10-15 stopni), suchym (o wilgotności powietrza nieprzekraczającej 60 proc.) oraz pozbawionym dostępu promieni słonecznych.

d4detro

Jak go wykorzystać w kuchni? Mieszkańcy wspomnianej już gminy Skrzyszów najczęściej stosują miód nawłociowy jako dodatek do chleba, racuchów czy placków, a także składnik ciast, np. piernika. Świetnie smakuje z mlekiem. Należy jednak pamiętać, by nie rozpuszczać go w płynie, którego temperatura przekracza 40 st., co skutkuje obniżeniem aktywności antybakteryjnej miodu.

Miód nawłociowy świetnie sprawdza się również jako baza odżywczych maseczek do twarzy. Można też wykorzystać go do kąpieli o działaniu relaksującym, uspokajającym, rozluźniającym mięśnie oraz odżywiającym skórę. Wystarczy dodać 300 g miodu do wanny z wodą o temperaturze ok. 38 st., a następnie zanurzyć się w aromatycznym roztworze.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4detro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4detro
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj