Trwa ładowanie...
18-12-2015 09:27

Kasza na pięć sposobów

Kasza jest niezwykle cennym składnikiem posiłków. Zawiera dużo witamin, minerałów, osusza organizm z nadmiaru śluzu.

d2ukpnk
d2ukpnk

Maja Sobczak, blogerka kulinarna zdradziła, jak przygotowuje dania z kaszy gryczanej. Na stole pojawiły się: zupa z kaszą gryczaną, wędzoną śliwką i kapustą kiszoną, kokosowa polenta z grzybami oraz winny pęczak z gruszką, jabłkiem i miętą. Potrawy z powodzeniem mogą stać się wigilijnym menu.

Boska zupa z kaszą gryczaną, wędzoną śliwką i kapustą kiszoną

Składniki:
Dwie porządne garście kapusty kiszonej
Średnia włoszczyzna
Szczypta kuminu
Plasterek świeżego imbiru
2 łyżki masła klarowanego
Świeżo mielony pieprz czarny
Dwa owoce jałowca
Natka pietruszki
Szczypta kurkumy
Śliwka wędzona
3 garście kaszy gryczanej palonej (przepłukanej)

Przygotowanie:
Włoszczyznę obieramy, myjemy i kroimy na pół. Kapustę szatkujemy i przepłukujemy na sicie. Kaszę płuczemy na gęstym sicie i odstawiamy do obcieknięcia. Do garnka z grubym dnem, a najlepiej żeliwnym, wkładamy kilka gałązek natki pietruszki, dodajemy szczyptę kurkumy, śliwkę, rozpuszczamy masło klarowane, wrzucamy włoszczyznę, zaczynając od marchewki, pietruszki, selera i na końcu pora. Podsmażamy dokładając kumin, plaster imbiru, pieprz, dwa owoce jałowca i zalewamy solidnie wodą. Dodajemy poszatkowaną kapustę kiszoną, kaszę i gotujemy do miękkości. Zupę podajemy z poszatkowaną, świeżą natką pietruszki.

Kokosowa polenta z grzybami

Składniki:
2 i pół kubka mleka kokosowego ze śmietanką
Różowa sól do smaku
2 łyżki masła klarowanego
2 ząbki czosnku
Kawałek papryczki chilli opcjonalnie
Świeżo mielony czarny pieprz
10 listków świeżej szałwii
12 łyżek kaszki kukurydzianej
Kilka listków świeżej tajskiej bazylii
10 średnich pieczarek
Garść grzybów leśnych (suszone)
Łyżka sosu sojowego

d2ukpnk

Przygotowanie:
Suszone grzyby dokładnie płuczemy, zalewamy w misce wrzątkiem i zostawiamy na 20 minut. Pieczarki myjemy, odłamujemy nóżkę i kroimy na średniej wielkości kawałki. Czosnek obieramy, gnieciemy i szatkujemy na drobno. 2 szklanki mleka podgrzewamy w garnku, dodajemy masło klarowane i powoli wsypujemy drobną kaszkę kukurydzianą cały czas mieszając trzepaczką. Dodajemy szczyptę czarnego, świeżo mielonego pieprzu i soli. Odstawiamy na chwilę pod przykryciem. Na patelni rozgrzewam świeżą szałwię, dodaję masło klarowane, czosnek, kawałek papryczki chilli i pokrojone pieczarki. Smażę na wyższym ogniu, dodaję sos sojowy, grzyby leśne i podsmażam jeszcze przez chwilę. Na koniec można dodać trochę wody z moczenia grzybów, zaczekać aż się zagotuje i zestawić z ognia. Nakładamy porcję polenty łyżką, dodajemy podsmażone grzyby i świeżą bazylię tajską/miętę.

Piękny deser waniliowy z kwaśną porzeczką i słonymi, chrupiącymi orzechami

Składniki:
1/2 szklanki budyniu jaglanego
Łyżka miksu orzechów laskowych, włoskich i pistacji
Łyżeczka oleju kokosowego
Łyżeczka morwy białej suszonej
Łyżeczka syropu klonowego
Niewielką szczyptę pieprzu
Szczypta soli
Łyżka czubata domowego dżemu z czarnej porzeczki z rozmarynem
Świeża figa

Budyń jaglany korzenny:

Składniki:
Szklanka mleka jaglanego
Łyżeczka syropu imbirowego lub dobrego cukru trzcinowego
Czubata łyżka kuzu lub innej skrobi
1/4 łyżeczki przyprawy piernikowej (najlepiej naturalnej)

Przygotowanie:
1/2 szklanki mleka podgrzewamy w rondelku z odrobiną syropu imbirowego, w pozostałej ilości roztrzepujemy skrobię i przyprawę piernikową. Mieszankę wlewamy do gorącego mleka, cały czas mieszając. Zestawiamy do ostygnięcia. Orzechy rozgniatamy lekko w moździerzu. Na patelni rozgrzewamy olej kokosowy lub masło klarowane, dodajemy morwę białą, orzechy, łyżeczkę syropu klonowego, niewielką szczyptę pieprzu i podprażamy mieszając. Na koniec dodajemy sól i zestawiamy z ognia. Do ładnego słoika lub szklanki wkładamy porzeczkowy dżem, wsypujemy orzechy, zalewamy budyniem jaglanym, dekoruję kawałkiem świeżej figi lub gruszki i od razu zjadamy.

d2ukpnk

Winny pęczak z gruszką, jabłkiem i miętą

Składniki:
Szklanka namoczonego pęczaku
Szklanka białego pół słodkiego wina
2 ząbki czosnku
Niewielki kawałek świeżego imbiru
2 gruszki
2 jabłka
2 łyżeczki cukru trzcinowego brązowego
Łyżka masła klarowanego
Czerwony pieprz ziarnisty
Garść mięty
Szczypta różowej soli
Większa szczypta soli wędzonej

Przygotowanie:
Czosnek i imbir obieramy i szatkujemy na drobno. Pęczak porządnie myjemy i podprażamy na łyżeczce masła klarowanego z dodatkiem poszatkowanego czosnku i soli. Zalewamy 1 i 1/2 szklanką wody i szklanką wina. Gotujemy aż wchłonie w większości wodę. Odstawiamy pod przykryciem. Miętę szatkujemy albo wybieramy małe listki. Gruszki myjemy, wycinamy gniazda nasienne i kroimy na większe podłużne kawałki razem ze skórką. To samo robimy z jabłkiem. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane, dodajemy poszatkowany imbir, kawałki gruszki, jabłka, cukier, rozgnieciony czerwony pieprz i sól wędzoną. Podsmażamy na wysokim ogniu, najlepiej na woku. Podajemy pęczak z poszatkowaną miętą z dodatkiem słodko-ostrej gruszki.

d2ukpnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ukpnk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj