Kasza jaglana. Bez glutenu i dla zdrowia
Kasza jaglana. Można ją kochać lub nienawidzić! Nie można jednak zarzucić jej braku właściwości zdrowotnych. Ostatnio ma swój dobry czas na naszych stołach, bo po latach zapomnienia wróciła jako niekwestionowana królowa kasz.
Kasza jaglana znana było na terenach Indii, Afryki i Chin już w neolicie, a wzmianki o niej możemy znaleźć w Starym Testamencie. Ma właściwości prozdrowotne, które zawdzięcza witaminom z grupy B, lecytynie, solom mineralnym, białkom, złożonym węglowodanom i krzemionkom. Zawiera ponadto potas, żelazo, magnez, miedź i fosfor.
Kasza jaglana jest pozyskiwana z prosa i jako jedyna wśród wszystkich kasz ma działanie zasadotwórcze, pomocne przy leczeniu nowotworów. Pomaga również osobom chorującym na infekcje drożdżakowe. Lecytyna natomiast korzystnie wpływa na pamięć i reguluje poziom cholesterolu we krwi. Ma właściwości oczyszczające i detoksyzacyjne dla organizmu. Działa antywirusowo i neutralizuje kwasy żołądkowe, jest lekkostrawna i nie zawiera glutenu. Produkty z kaszy jaglanej powinny stosować osoby chore na celiakię, nietolerancje pokarmowe, na infekcje pogodowe oraz wszyscy, którzy zwracają uwagę na smaczne i zdrowe składniki w swojej diecie.
Zobacz też: Jak wybrać najlepsze pączki
Jak gotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana ma orzechowy, ale nieco gorzki smak. Niektórym ta gorycz psuje komfort jedzenia, ale można się jej pozbyć, przelewając na sicie kaszę przed gotowaniem na zmianę zimną i gorącą wodą. Inny sposób to moczenie kaszy jaglanej w zimnej wodzie przez godzinę przed gotowaniem.
Jeżeli chcemy ugotować kaszę jaglaną na sypko, bierzemy 1 część kaszy i 2 części wody. Jeśli ma być kleista, bierzemy 1 część kaszy i trzy części wody. Pamiętajmy, że kasza jaglana powinna się gotować 15 do 20 minut na wolnym ogniu.
Jak jeść kaszę jaglaną?
Kasza jaglana jest uniwersalnym produktem i można jeść ją na słodko i słono, jako potrawę samodzielną lub dodatek do innych dań. 1 szklanka kaszy jaglanej (ok. 180 g) ma tylko 214 kcal!
Śniadanie z kaszą jaglaną
Ugotuj kaszę jaglaną na sypko lub aby była kleista - na wodzie lub "mleku" roślinnym. Dodaj ulubione owoce - świeże lub suszone, pestki, miód, jogurt. Możesz też wszystko przełożyć do kielicha blendera i zmiksować - ten świetny koktajl będzie doskonałym porannym posiłkiem.
Kasza jaglana z warzywami
Ugotuj kaszę jaglaną na wodzie z solą. Ulubione warzywa ugotuj na parze lub usmaż na oliwie. Gotowe wymieszaj z ugotowaną kaszą jaglaną. Dodaj kurkumę, imbir, wędzoną paprykę.
Krupnik jaglany z suszonymi borowikami, lubczykiem i olejem z ogórecznika
Składniki:
- 100 g kaszy jaglanej
- 5 suszonych borowików
- 1 łodyga selera naciowego
- 1 marchew
- 1 pietruszka
- 1/2 pora
- 1 łyżka klarowanego masła
- sól i pieprz do smaku
Do podania: 1 łyżka posiekanych liści lubczyku i olej z ogórecznika
Przygotowanie: kaszę jaglaną przelewamy wrzątkiem na sicie. Marchew i pietruszkę obieramy i kroimy w plasterki. Seler i por także w plasterki. Do garnka wkładamy masło klarowane i pokrojone warzywa. Podsmażamy kilka minut mieszając. Zalewamy je 1 litrem najlepiej gorącej wody. Dodajemy suszone grzyby i kaszę. Gotujemy ok. 20 minut, doprawiamy solą i pieprzem. Rozlewamy krupnik do misek, polewamy każdą porcję 1 łyżką oleju z ogórecznika i posypujemy lubczykiem.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl