Jak rozpalić ognisko. Praktyczny poradnik
Letnie weekendy i wakacyjne urlopy sprzyjają biesiadom pod chmurką. Polacy kochają spędzać czas na świeżym powietrzu i spotkania przy smacznych przekąskach z grilla czy pieczonych nad ogniskiem. Ale czy tak naprawdę wiemy, jak prawidłowo rozpalić ognień?
Z pomocą przychodzi Sally Coulthrand, która opracowała praktyczny poradnik dotyczący ognia. Autorka uczy nas rozpalić piękny, buzujący ogień w domu i na dworze. Z książki dowiemy się także, jak ułożyć idealny stos z drewna i własnoręcznie wykonać podpałkę. Znajdziemy również informacje o tym, jak dobrać rodzaj drewna do przyrządzanego mięsa.
Wędzone pyszności
Aromatyczny dym może wpływać na smak pieczonych i wędzonych potraw. - wędzenie to misterny proces, podczas którego możecie wpłynąć na jego efekt końcowy, spalając wybrane przez was zrębki czy wióry – pisze Sally Coulthrand. - Dym drzewny może mieć posmak od średnio intensywnego do intensywnego. Delikatne produkty, których, których smaku nie chcecie przytłumić – łosoś, warzywa, sery i kurczak – wymagają delikatnego traktowania, podczas gdy bardziej wyraziste mięsa – wołowina, jagnięcina, dziczyzna czy wieprzowina – do obróbki potrzebują drewna o silniejszym aromacie.
Jak dobrać drewno do rodzaju przyrządzanych produktów? - Jabłoń ma dym o delikatnym, owocowym posmaku, pasującym do drobiu, ryb i wieprzowiny – pisze autorka. - Drewno wszystkich gatunków drzew owocowych ma delikatną woń i jest idealne do wędzenia serów, masła i warzyw.
Z kolei łagodny, dobrze rozwinięty posmak dębu, dobrze komponuje się z niemal każdą potrawą. - Można ponadto kupić dębowe zrębki powstałe przy produkcji beczek do whisky, co nadaje smakowi dodatkowy wymiar – radzi Sally Coulthrand. - Klon, czyli kolejny dym o łagodnym posmaku, który dodaje subtelności i słodyczy, idealny do drobiu, dzikiego ptactwa, szynki i serów – dodaje.
Z książki dowiemy się również, że drewno orzesznika zapewni typowo amerykański posmak wędzonego bekonu. - Posmak bardzo intensywny, dlatego najlepiej pasuje do wieprzowiny, żeberek i innych specjałów chętnie przyrządzanych na grillu – pisze autorka. - Z kolei jadłoszyn najlepiej komponuje się z treściwym, czerwonym mięsem, takim jak steki, kaczka czy jagnięcina.
Dla kogo jest ta książka?
Dla wszystkich wczasowiczów, grillowiczów, entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu ten poradnik stanie się inspiracją dla szybszego i przyjemniejszego grillowania, stanowiąc wakacyjny niezbędnik w podróży. Do każdego egzemplarza są dołączone zapałki, a na jej grzbiecie znajduje się podraska.
Dodatkowo autorka podpowiada, jak ogrzewać swoje mieszkanie drewnem efektywnie i ekologicznie. Są to zbawienne porady w dobie dzisiejszego smogu w polskich miastach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl