Trwa ładowanie...
d23uivl
kuchenne nowości

Czy słodzik jest niezdrowy?

Czy słodzik jest niezdrowy? Jaka jest bezpieczna dawka? Czasami żuję gumę, która zawiera słodzik, Ile więc gum można w ciągu dnia żuć, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo? Do tego piję kawę z trzema tabletkami tego specyfiku. Czy to nie za dużo?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy słodzik jest niezdrowy?
(Fotolia)
d23uivl

Słodziki są to substancje naturalne, półsyntetyczne i sztuczne zastępujące cukier. Dostępne na naszym rynku słodziki są przebadane i powinny być bezpieczne dla naszego organizmu w ilości dozwolonej. Dla najpopularniejszych substancji wartość ta wynosi odpowiednio: dla aspartamu - 40 mg/ kg masy ciała, dla cyklaminianów 7 mg/kg masy ciała, dla acesulfamu K 9 mg/kg masy ciała. Jeśli ilości dopuszczalne zostaną przekroczone, pojawiają się problemy. W zależności od słodzika mogą wystąpić migreny, problemy z wątrobą, nerkami, a nawet nowotwory. Jedynym rozwiązaniem jest kontrolowanie ilości spożytych słodzików, również tych dodanych do produktów gotowych i niedopuszczanie do przekroczenia bezpiecznej dla siebie ilości. Może Pani wyliczyć ją za pomocą podanych powyżej wartości dla każdego składnika.

Warto też pamiętać, że np. aspartamu nie należy podgrzewać do temperatury wyższej 100 st. C, nie mogą go też stosować kobiety ciężarne oraz chorzy na fenyloketonurię, a sorbitol w większej ilości może powodować biegunki.

Co ważne, jeśli używa Pani słodzików tyko w celu redukcji masy ciała, może nie mieć to sensu. Udowodniono bowiem, że w ten sposób oszukujemy samych siebie i uzupełniamy „zaoszczędzone” kalorie większą ilością posiłku. Proszę pamiętać, że od smaku słodkiego można się skutecznie odzwyczaić stopniowo zmniejszając dodatek cukru.

Sprawdź dietę dopasowaną do siebie

Wybierz ćwiczenia, przy których schudniesz

d23uivl

Podziel się opinią

Share

d23uivl

d23uivl