Zdrowa szkocka pizza
Szkocki dietetyk opracował pizzę, która dostarcza 30 proc. potrzebnych dorosłej osobie kalorii, białek, węglowodanów, witamin i soli mineralnych - informuje serwis BBC News/Scotland".
Pizzę wymyślił Mike Lean z Glasgow University, zaś jego pomysł wprowadził w życie biznesmen - Donnie Maclean.
Jak wyjaśnia Lean, na pomysł zdrowej pizzy wpadł, bo frustrowały go rozważania nad wartością odżywczą dań sprzedawanych w supermarketach i restauracjach. Badania typowych gotowych posiłków, sprzedawanych w Szkocji przez pięć wiodących supermarketów, wykazały, że są one - jak to ujął naukowiec - "beznadziejnie niezrównoważone".
Gotowe posiłki zawierały tyle soli i nasyconych tłuszczów, ile ich człowiek potrzebuje na cały dzień - a nawet więcej, natomiast wielu potrzebnych składników odżywczych niemal wcale tam nie było.
Biznesmen Maclean pomógł Leanowi znaleźć sposoby na wzbogacenie pizzy w witaminy i mikroelementy - na przykład poprzez dodatek wodorostów, dodawanych także do niektórych rodzajów wyrabianego rzemieślniczymi metodami chleba. Wodorosty poprawiają smak pizzy i pozwalają ograniczyć dodatek soli, zawierają także jod, witaminę B12 i inne korzystne dla zdrowia substancje.
Czerwona papryka i pomidory dodają witaminy C, nowa pizza zawiera również magnez, potas, kwas foliowy oraz witaminę A.
"Zgodnie z obecnymi zaleceniami 20 proc. kalorii i składników odżywczych powinno zapewniać śniadanie, 30 proc. - lunch, 30 proc. - obiadokolacja, zaś przekąski dodatkowe 20 proc. " - mówi Mclean. Dietetyczna pizza ma być daniem na lunch lub obiadokolację.
Według sondażu przeprowadzonego przez firmę Mintel, siedmiu na 10 Brytyjczyków spożywa pizzę, a jej rynek ma być w roku 2016 wart miliard funtów. Nową pizzę ma zamiar sprzedawać co najmniej jedna sieć supermarketów. Dostępna będzie w postaci zamrożonej, a jej cena ma być tak niska, jak się da... ale nie kosztem jakości.
Lean i Maclean pracują teraz na zdrowymi wersjami curry oraz typowo brytyjskiej ryby z frytkami. (PAP)
pmw/ ula/