Trwa ładowanie...

Słodycze działają na nas niczym narkotyki

Spojrzenie na plakat przedstawiający czekoladowy batonik może aktywować w mózgu te same obszary, które u narkomana aktywuje widok kokainy - wynika z badań opublikowanych w "Archives of General Psychiatry".

Słodycze działają na nas niczym narkotykiŹródło: archiwum, fot: archiwum
d21x3o7
d21x3o7

"Jeśli pewne produkty spożywcze mają działanie uzależniające, może to po części wyjaśniać trudności, jakich doświadczają ludzie usiłujący pozbyć się zbędnych kilogramów" - mówi Ashley Gearhardt z Uniwersytetu Yale w Connecticut.

Gearhardt przeprowadziła swoje badania wśród 48 młodych kobiet o różnym wskaźniku masy ciała. Funkcjonalny rezonans magnetyczny wykazał, że sam widok koktajlu czekoladowego wywoływał u uczestniczek aktywność kory przedniej części zakrętu obręczy i przyśrodkowej kory około oczodołowej - obszarów, które uaktywniają się u osób uzależnionych od narkotyków.

Aktywność tych obszarów była większa w przypadku kobiet, które uzyskały więcej punktów w testach dotyczących nawyków żywieniowych, a w rzeczywistości sprawdzających objawy zachowań charakterystycznych dla uzależnienia.

"Wszechobecne reklamy i dostępność niedrogich smacznych przekąsek może sprawiać, że trzymanie się zdrowego menu staje się strasznie trudne, gdyż bombardujące nas sygnały oddziałują na nasz układ nagrody" - zauważa Gearhardt.(PAP)

koc/ agt/

d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj