Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
26-02-2014 14:36

Aspartam - co o nim wiesz?

Analiza składu popularnych produktów spożywczych może wywoływać niepokój. Obok znanych substancji, takich jak cukier lub mąka, żywność przetworzona zawiera bowiem dodatki o obco brzmiących nazwach. Dobrą wiadomością dla konsumentów jest fakt, iż w większości przypadków są one całkowicie niegroźne, czego najlepszym przykładem jest aspartam.

Aspartam - co o nim wiesz?Źródło: 123RF
d6goeut
d6goeut

Co to jest aspartam?

Substancja o nazwie "aspartam" występuje w wielu produktach żywieniowych, pełniąc rolę słodzika. W składzie aspartamu znajduje się przede wszystkim fenyloalanina oraz kwas asparaginowy, czyli dwa aminokwasy występujące w białku.

Szerokie zastosowanie aspartamu w przemyśle spożywczym to wynik jego właściwości – substancja ta ma intensywnie słodki smak, aż dwustukrotnie mocniejszy niż cukier. Wystarczy niewielka ilość słodzika, by żywność zyskała słodycz porównywalną z tą, jaką zapewnia cukier naturalny. Co warte podkreślenia, produkty spożywcze, w skład których wchodzi słodzik aspartam, dostarczają mniej kalorii. Dzięki temu cieszą się popularnością wśród osób odchudzających się.

Aspatam czy Aspartan?

Sztuczny słodzik aspartam jest dodatkiem do produktów, które każdy z nas spożywa niemal codziennie. Mimo to substancja ta jest stosunkowo mało znana, a gdy staje się tematem rozmów, nierzadko mówi się o niej: "aspartan" lub "aspatam". Obie nazwy są jednak nieprawidłowe.

Czy aspartam jest szkodliwy?

Produkty z aspartamem są sprzedawane w ogromnych ilościach na całym świecie. Obecnie sięgają po nie osoby w różnym wieku, także dzieci. Niebywała popularność słodzika sprawiła, że coraz więcej osób zaczęło zastanawiać się, czy aspartam jest szkodliwy, a naukowcy przez długie lata przeprowadzali kolejne badania, które miały na celu ustalenie, jakie są skutki uboczne aspartamu. Ku zaskoczeniu sceptyków, dziesiątki testów oraz analiz potwierdziły brak zagrożenia ze strony słodzika. Aspartam może być stosowany – oczywiście z umiarem – przez niemal wszystkich. Jedynie chorzy na fenyloketonurię powinni unikać tego słodzika.

d6goeut

Produkty z aspartamem

Sztuczny słodzik to oczywisty wybór w przypadku żywności dietetycznej – jej producentom zależy bowiem na zachowaniu niskiej kaloryczności produktów bez szkody dla słodkiego smaku. Aspartam jest składnikiem napojów dietetycznych, jogurtów o niższej zawartości tłuszczu, deserów o obniżonej kaloryczności oraz bezcukrowych gum do żucia. Substancja ta jest dodawana także do marynat, sosów sałatkowych, keczupu i leków.

Aspartam – czyli słodzik zamiast cukru

Przez długi czas ewentualna szkodliwość aspartamu do tego stopnia pochłaniała uwagę opinii publicznej, że temat korzyści wynikających ze stosowania aspartamu nie był w ogóle poruszany. Niemałym zaskoczeniem może więc być fakt, iż ten popularny słodzik ma szereg cennych właściwości. Przede wszystkim aspartam jest doskonałym substytutem cukru, który może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę. Słodzik nie szkodzi zębom tak jak cukier i jest ważnym sprzymierzeńcem osób dążących do obniżenia masy ciała – słodzenie herbaty i kawy aspartamem pozwala na uzyskanie słodkiego smaku bez dostarczania organizmowi zbędnych kalorii.

Dokładna lektura listy składników, umieszczonej na opakowaniu produktu spożywczego, może wywołać szereg pytań (np. "Co to jest aspartam?"). Warto zadać sobie odrobinę trudu i zgłębić temat dodatków do żywności, które towarzyszą nam na co dzień.

d6goeut
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6goeut
Więcej tematów