Trwa ładowanie...
29-12-2008 15:20

Wieczerze na wystawie

W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w skansenie w Ciechanowcu (podlaskie) zobaczyć można przygotowywanie różnych potraw wigilijnych. Specjalna świąteczna wystawa pokazuje, jak kiedyś wyglądała ta uroczysta wieczerza.

Wieczerze na wystawieŹródło: archiwum, fot: archiwum
d2ekpje
d2ekpje

W Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w skansenie w Ciechanowcu (podlaskie) zobaczyć można przygotowywanie różnych potraw wigilijnych. Specjalna świąteczna wystawa pokazuje, jak kiedyś wyglądała ta uroczysta wieczerza.

Wigilie: chłopska polska i białoruska, a także szlachecka, są przygotowywane w trzech skansenowych chatach.

Wszędzie kutia albo kluski

Jak powiedziała PAP Anna Uszyńska z ciechanowieckiego skansenu, wigilia u biednego polskiego chłopa składa się tylko z jednego dania: kutii.

- W każdym domu wigilia mogła wyglądać inaczej, ale główną potrawą, która była wszędzie, była kutia albo kluski z makiem - zaznacza. Stół, na którym leży siano, przykryty był prostym białym obrusem.

d2ekpje

Dom udekorowano snopem słomy stojącym w kącie, natomiast w tak zwanym świętym kącie (miejscu koło obrazów świętych wiszących na ścianie czy ustawionego krucyfiksu) i na tramie (główna belka w więźbie dachowej) położono zielone gałązki.

Świat z opłatka

W innej chacie można zobaczyć wigilię szlachecką. Na stole, oprócz tradycyjnych potraw (m.in. kutia, barszcz z uszkami, śledź w cebuli, ryba smażona, kompot z suszonych owoców, kisiel z owsa) leży opłatek wypiekany tradycyjną metodą w dawnej metalowej formie.

Stół z siankiem przykryty jest białym obrusem, ustawiono odświętną zastawę. Z belki sufitowej nad stołem zwisa „świat" - tradycyjna kulista ozdoba wykonana z opłatka. Dom udekorowany jest ubraną w ozdoby m.in. ze słomy i papieru choinką, zielonymi gałęziami oraz drewnianą szopką.

W chałupie białoruskiej niemal wszędzie, na stole i ławach do siedzenia, porozkładane jest sianko, w kącie stoi snop słomy. Wszystko to ma zapewnić pomyślność i przypominać miejsce narodzin Jezusa. Na stole przykrytym białym obrusem znajduje się kutia i tradycyjne pierogi bez nadzienia w kształcie piramidy.

Pierwsza taka wystawa w skansenie w Ciechanowcu została otwarta w 2002 roku. Tegoroczna będzie czynna do końca karnawału.

(PAP)

d2ekpje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ekpje
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj