Takiej kawy nie znajdziesz nawet w najlepszych kawiarniach - 4 przepisy
Kiedy ceny kawy w kawiarniach sięgają zenitu, warto pokusić się o przygotowanie dobrej kawy w domu. Mamy kilka przepisów na kawę, której nie powstydziliby się profesjonalni bariści. Będzie pysznie, słodko, aromatycznie… Smacznego.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Uwaga, ortodoksyjnym kawoszom nasze przepisy się nie spodobają. Na pewno nazwą je deserami, nie kawą. I będą mieli trochę racji, bo przez dodanie kalorycznych dodatków takie kawy powinno traktować się jako słodki posiłek, nie napój, po który można sięgać kilkukrotnie w ciągu dnia. Nie zmienia to jednak faktu, że takie słodkie kawy, czy kawowe desery (nazywajcie je jak chcecie) są pyyyyszneeee. I są prostym sposobem na to, jak można poprawić sobie dzień bez wychodzenia z domu. W kawiarni takich kaw nie dostaniecie, a nawet jeśli znajdziecie podobnie pyszne, to będziecie musieli zapłacić za nie krocie. Dlatego namawiamy do wypróbowania naszych przepisów w domu. Lepiej na tym wyjdziecie. Smacznego!
Pikantna mocca
Składniki:
· filiżanka espresso (jeśli nie masz ekspresu, użyj łyżeczki kawy rozpuszczalnej)
· 1/2 kubka mleka
· 2 łyżeczki cukru
· 2 łyżeczki kakao
· 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
· szczypta gałki muszkatołowej
· szczypta pieprzu cayenne
Wszystkie składniki gotuj na małym ogniu przez 2-3 minuty, często mieszając. Podawaj z ubitą śmietanką albo piankami.
Mocno rozgrzewająca kawa z winem
· 100 ml czerwonego wytrawnego wina
· Filiżanka espresso (lub łyżeczka kawy rozpuszczalnej)
· 2 łyżeczki cukru
· Pół łyżeczki przyprawy do grzańca
Wino zagrzej z cukrem. Nie doprowadzaj do wrzenia. Zdejmij z palnika i odstaw na ok. 10 min. Zaparz kawę. Ponownie podgrzej wino, przelej przez sitko i połącz z kawą.
Mocno aromatyczna kawa z cynamonem
Składniki:
Filiżanka espresso,
szklanka spienionego mleka, pół łyżki syropu waniliowego,
szczypta cynamonu,
szczypta kardamonu
opcjonalnie do dekoracji bita śmietana
Do gorącej kawy wsyp przyprawy. Do wysokiej szklanki wlej syrop, spienione mleko a na końcu kawę. Wierzch możesz udekorować bitą śmietaną.
Karmelowo – kawowy deser
Składniki:
· pół szklanki mleka
· łyżka sosu karmelowego
· filiżanka espresso
· bita śmietana do dekoracji
Połącz mleko z sosem karmelowym. Gotuj na małym ogniu przez ok. 4-5 minut. Po tym czasie przelej do kubka, dodaj kawę, wymieszaj.
Bez tego nie zrobisz dobrej kawy
Bez zwrócenia uwagi na kilka kluczowych kwestii, nie przygotujesz dobrej kawy.
Kawa
To zabrzmi, jak truizm, ale nie możemy tego punktu pominąć – do zaparzenia pysznej kawy potrzebna jest dobrej jakości kawa. Odpowiednio palone ziarno, dobrze przechowywane, by zachować swój aromat. Co do rodzaju kawy i proporcji użytych do sporządzenia naparu, to są sprawy indywidualne. Jedni lubią intensywne napary, inni delikatniejsze, bardziej aromatyczne, pozbawione cierpkości. Proporcją używaną "przemysłowo" jest 1:16, co oznacza jedną porcję kawy (mierzoną np. w łyżeczkach) na 16 porcji wody.
Poza tym najpyszniejszą kawę otrzymuje się ze świeżo zmielonych ziaren. Można porównać to do krojenia chleba – kromka ukrojona na chwilę przed zjedzeniem jest o wiele smaczniejsza niż ta przygotowana dużo wcześniej. Dlatego sprzętem, który powinien znaleźć się na wyposażeniu kuchni każdego kawosza, jest młynek do kawy.
Temperatura i jakość wody
Z niesmacznej wody nie przygotujesz smacznej kawy. To jasne. Dlatego, jeśli w twoim kranie płynie mocno chlorowana woda, nie używaj jej do gotowania, ani do zaparzania kawy i herbaty. W zamian sięgnij po źródlaną (nie mineralną!) wodę butelkowaną.
Kiedy już masz dostęp do dobrej wody, podgrzej ją do odpowiedniej temperatury. Najwięcej smaku i aromatu ze zmielonych ziaren kawy wydobywa woda w temp. 90-95 st. Wbrew pozorom, do parzenia kawy wcale nie jest polecany wrzątek.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
WP Kuchnia na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski