Trwa ładowanie...

Rodzina w kuchni. Jak polubić gotowanie?

Wiele rodzin po raz pierwszy od dawna razem przygotowuje i spożywa posiłki, co niektórzy uważają za jedną z korzyści akcji #zostańwdomu. Według najnowszych 88 proc organizacji zachęcało lub wymagało od swoich pracowników pracy z domu. Zamknięcie szkolnych stołówek zmusiło wielu rodziców do samodzielnego przygotowywania posiłków dla swoich dzieci.

Rodzinne gotowanie może być wspaniałą zabawąRodzinne gotowanie może być wspaniałą zabawąŹródło: Getty Images
d21x3o7
d21x3o7

Rodzice szukają także pomysłów na zorganizowanie dzieciom zajęć. Do popularnych propozycji należą wspólne gotowanie i pieczenie domowych smakołyków. Zaangażowanie dzieci w proces przygotowywania posiłków sprawia, że czują się włączone w życie rodziny oraz zachęca je do wypróbowania nowych, zdrowych przepisów.

Jak przygotowywać posiłki - wskazówki dla zapracowanych rodziców

Włączenie dzieci w przygotowywanie posiłków może wydawać się większym utrudnieniem niż pomocą, ale sprzyja nabywaniu nowych umiejętności i zachowaniu poczucia normalności. Dzieci mogą wiele zyskać, pomagając w kuchni: uczą się miar i wykonywania kolejnych czynności zgodnie ze wskazówkami, czytają przepisy kulinarne. Badania wskazują również, że dzieci chętniej jedzą zdrowe posiłki, jeśli same je przygotowały. Według raportu Uniwersytetu Waszyngtońskiego dieta osób, które gotują w domu, dostarcza mniej kalorii, cukru i tłuszczów.

Siekane kotlety z kurczaka

Stwórz stałe wzorce

Nie musi to być "pierogowy wtorek" czy "środa spaghetti" w każdym tygodniu, ale czasem stałe punkty pomagają zmniejszyć paraliż decyzyjny. Ustal ogólne zarysy menu na jeden lub dwa dni tygodniowo - na przykład "bezmięsne poniedziałki" lub "owocowe piątki".

d21x3o7

Skomponuj własną książkę kucharską

Wybierz metodę, która najbardziej ci odpowiada - możesz wycinać przepisy z czasopism i wpinać do segregatora lub zapisywać je w folderze na komputerze czy smartfonie. Poproś dzieci o dodanie ich własnych ulubionych przepisów w ramach zabawy, by stworzyć książkę kucharską Waszej rodziny.

Rób listę, chodź na zakupy raz w tygodniu... lub rzadziej

Ponieważ wszyscy staramy się ograniczać częstotliwość wizyt w sklepach, odpowiednie planowanie nabiera jeszcze większego znaczenia. Sprawdź, czego brakuje w lodówce, zamrażalniku i szafkach. Dodaj na listę kilka produktów, które zawsze warto mieć w domu: mrożone owoce i warzywa, mięso, ryby, drób; jajka, jogurt, mleko i chudy twaróg. Kupuj najtrwalsze świeże warzywa i owoce, takie jak cytrusy, jabłka, marchewki, brokuły, kalafior, kapusta, seler i papryka. Poproś innych domowników, by dopisali swoje pozycje na listę zakupów.

Wyznacz role

Może twój mąż świetnie radzi sobie z nożem – oddeleguj go do siekania. Małe dzieci mogą mieszać i pomagać w odmierzaniu składników. Każdemu wyznacz zadanie, w którym sprawdza się najlepiej. Wówczas unikniesz narzekań lub przynajmniej zminimalizujesz pretensje ze strony opornych.

Ułatwiaj sobie życie

Ile razy zdarzyło ci się kupić całą wielką dynię tylko po to, by potem patrzeć, jak psuje się powoli w dolnej szufladzie lodówki? Korzystaj z udogodnień: mrożonych mieszanek warzywnych, wstępnie umytych warzyw, przyprawionego mięsa, by skrócić czas przygotowywania posiłków.

Gotowanie Getty Images
Źródło: Getty Images

Przygotuj raz, wykorzystaj dwa razy

Jeśli wiesz, że będziesz potrzebować posiekanej cebuli i poszatkowanych warzyw do więcej niż jednego dania w najbliższych dniach, pokrój wszystko za jednym zamachem i przechowaj niewykorzystaną część w lodówce.

d21x3o7

Ugotuj większą porcję ryżu lub kaszy – możesz je zamrozić. Przygotuj porcje białka na dwa posiłki - rybę, którą grillujesz dziś wieczorem, wykorzystasz jutro do sałatki.

Wprowadzenie zmian w tak ważnym aspekcie życia, jak odżywianie, może wymagać czasu i wytrwałości, zwłaszcza jeśli inni domownicy nie tryskają entuzjazmem. Jeśli zaczniesz od małych kroków, stopniowo zbudujesz fundament dla swojej rodziny, z czasem coraz stabilniejszy. Baw się dobrze, eksperymentując w kuchni. Nie zdziw się, jeśli polubisz zdrowe jedzenie jeszcze bardziej!

Autor: Susan Bowerman - ukończyła studia na kierunku biologii na Uniwersytecie Colorado; otrzymała tytuł magistra nauki o żywieniu. Dyplomowana dietetyczka, ma dwa dyplomy: specjalisty ds. odżywiania sportowego oraz ds. otyłości i zarządzania wagą ciała Akademii Odżywiania i Dietetyki, której jest obecnie członkiem. Starszy Dyrektor działu szkoleń i edukacji żywieniowej Herbalife Nutrition.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21x3o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21x3o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj