Trwa ładowanie...
12-02-2009 18:05

Pyszne sposoby na zły humor

Jesienno-zimowa depresja może dopaść każdego. Mamy jednak na nią sposób - jedzenie! Zobaczcie, jakie produkty mogą skutecznie poprawić nam nastrój.

Pyszne sposoby na zły humorŹródło: archiwum, fot: archiwum
dze327g
dze327g

Jesienno-zimowa depresja może dopaść każdego. Mamy jednak na nią sposób - jedzenie! Zobaczcie, jakie produkty mogą skutecznie poprawić nam nastrój.

Wiele osób zakłada, że zmiany nastroju są normalne; przychodzą i odchodzą, jak pory roku. Tymczasem specjaliści ostrzegają, by nie lekceważyć depresji. Nieleczona może doprowadzić do cukrzycy, a nawet spowodować atak serca czy wylew.

Rozpoznaj i walcz

Typowymi objawami depresji są: przygnębienie, niepokój, zmniejszenie apetytu, zaburzenia snu, spowolnienie ruchowe i ciągłe zmęczenie. W przypadku stwierdzenia tego schorzenia lekarze wypisują więc specyfiki, których nie brakuje na aptecznych półkach. Jednak czy naprawdę warto łykać leki?

Już nasze prababcie wiedziały, że istnieją naturalne antydepresanty. Jednym z nich jest dziurawiec pospolity. Roślina ta zawiera m.in. hypercynę, pseudohypercynę, hyperforynę. Przy łagodnej fazie depresji mają one naprawdę zbawienne działanie, bo w niemal magiczny sposób przyczyniają się do poprawy naszego nastroju. Nic zatem dziwnego, że dzięki właściwościom dziurawca mówi się o nim „naturalny Prozac". Najczęściej sprzedawany jest pod postacią tabletek lub kapsułek. Jego przyjmowanie może mieć jednak łagodne efekty uboczne w postaci bólów brzucha, wzdęć, zaparć i mdłości.

dze327g

No dobrze, ale to ciągle lek. Naturalny, ale jednak... A podobno na poprawę naszego nastroju wpływa też jedzenie.

To Cię pocieszy!

Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych i, co najważniejsze, w 100 procentach naturalnych antydepresantów. Kupisz je bez recepty! W każdym sklepie spożywczym!

Banany - zawierają dużo białka, jodu, magnezu, potasu oraz witamin C i PP. Wpływają na stopień naszej pobudliwości oraz lepszy sen. Poza tym białko banana wspomaga powstawanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Brukselka i kapusta - dostarczają sporej dawki witaminy C. To właśnie na jej niedobory cierpimy w trudnych sytuacjach. Najlepiej gotować ich zbyt długo, za to można doprawić ulubionymi ziołami. Idealnie sprawdzi się też olej sojowy, lniany lub rzepakowy.

dze327g

Buraki - mają dużo manganu i witamin z grupy B. Dobrze wpływają na pracę mózgu, a więc po ich zjedzeniu łatwiej się skoncentrować. Podobne działanie mają m.in. cebula, groch i orzechy.

Drób i cielęcina - bardzo bogate w białka. To właśnie one zawierają tryptofan, czyli aminokwas niezbędny do produkcji wspomnianej już serotoniny (hormonu szczęścia). Dostarczają także witaminy B6 i B12, które wzmacniają układ nerwowy.

Kakao - to największe źródło magnezu, chroniącego przed stanami lękowymi i rozdrażnieniem. Do tego poprawia koncentrację.

dze327g

Kasza - zawiera krzem, miedź, fosfor i witaminę B. Poprawia nastrój i wpływa kojąco na układ nerwowy.

Orzechy - zawierają kwas lanolinowy (tzw. zdrowy tłuszcz), selen, magnez, potas i fosfor. Dzięki temu likwidują poranną apatię, wzmacniają układ odpornościowy i koncentrację.

Papryka - zawiera bardzo dużo witaminy C, która uczestniczy w produkcji hormonów zwalczających stres.

Pestki dyni i słonecznika - zawierają m.in. magnez, który redukuje uwalnianie dwóch głównych hormonów stresu, czyli adrenaliny i noradrenaliny. Niestety, mają sporo kalorii.

dze327g

Ryby - podobno wpływają na wszystko... Faktem jest, że stanowią niewyczerpane źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu nie tylko chronią przed depresją, ale wzmacniają układ nerwowy.

Szpinak i brokuły - bogate źródło kwasu foliowego, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zmniejsza też poziom homocysteiny (która w dużym stężeniu powoduje złe samopoczucie).

Ziemniaki - zawierają dużo potasu. W efekcie mogą obniżać ciśnienie i likwidować bóle głowy. Mają działanie uspokajające.

Wystarczy zatem wiedzieć, jak skomponować codzienne menu, aby w naturalny sposób pożegnać się z jesienno-zimowym przygnębieniem.

qk

fot. Jupiterimages

dze327g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dze327g
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj