Trwa ładowanie...
16 lipca 2009, 15:55

Nie wiemy ile jemy

W ciągu dnia skupiamy się na trzech posiłkach - śniadaniu, obiedzie i kolacji. Czy zastanawialiście się kiedyś, ile produktów spożywacie nieświadomie, sięgając odruchowo po małą przekąskę i jakie to ma konsekwencje dla waszej figury?

Nie wiemy ile jemyŹródło: archiwum, fot: archiwum
d3bzsfn
d3bzsfn

W ciągu dnia skupiamy się na trzech posiłkach - śniadaniu, obiedzie i kolacji. Czy zastanawialiście się kiedyś, ile produktów spożywacie nieświadomie, sięgając odruchowo po małą przekąskę i jakie to ma konsekwencje dla waszej figury?

W ciągu dnia wielokrotnie sięgamy po jedzenie, zwykle odruchowo, nie zastanawiając się nawet, ile kalorii ma dany produkt. Dr Brian Wansink, psycholog żywienia, w swojej książce Mindless Eating: Why We Eat More Than We think, wyliczył, że każdy z nas w ciągu dnia podejmuje około 226 decyzji o tym, co zje i wypije, ale tylko 14 z nich jest świadomych.

Okazuje się, że przyjmowanie pokarmów jest w większości czynnością podświadomą i mechaniczną. Proces jedzenia przestał być związany z bodźcami wysyłanymi przez organizm, a stał się zachowaniem stymulowanym przez czynniki zewnętrzne

O tym, czy sięgniemy po posiłek nie decyduje uczucie głodu bądź sytości, ale opakowanie, wygląd i sposób przechowywania produktów. Jeśli na biurku, przy którym pracujemy, znajduje się tabliczka czekolady, albo miseczka z chipsami, możemy mieć pewność, że przekąski szybko znikną. Okaże się, że spałaszowaliśmy je w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy.
Podświadomą ochotę na jedzenie budzi sam jego widok. Jeżeli smakowicie wyglądająca przekąska znajduje się w niedalekiej odległości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w końcu po nią sięgniemy. I prawdopodobnie zjemy całą porcję. Podobnie jest z uczuciem pragnienia i piciem. Jeśli oglądając film trzymamy jakiś napój, mechanicznie będziemy go sączyć aż się skończy.

d3bzsfn

Doświadczenie, jakie przeprowadził dr Brian Wansink pokazało, że przestajemy jeść dopiero w momencie ujrzenia dna naczynia. Podczas jego eksperymentu, ludzie jedli zupę z samonapełniających się miseczek (gdy porcja się kończyła, ukryta pod stołem rurka niezauważalnie uzupełniała braki). Posiłek kończyli dopiero, gdy ukazało się dno, co nie miało nic wspólnego z zaspokajaniem głodu. Okazało się, że osoby biorące udział w doświadczeniu przyjęły od 70 do 80% kalorii więcej.

Eksperyment doprowadził naukowców do smutnego wniosku - odżywiając się bezmyślnie nie zaspokajamy głodu. Jeśli jest to czynność mechaniczna, do mózgu nie zostaje wysłany sygnał o tym, że jemy.

Możemy jednak oszukać mózg i zniwelować skutki nieświadomego jedzenia korzystając z mniejszych naczyń i unikając jedzenia prosto z opakowania. Pamiętajmy, że zjemy wszystko, co mamy przed sobą, więc lepiej wcześniej położyć kilka kostek czekolady na talerz, niż mieć w pobliżu całą tabliczkę.

A jeśli nie możemy się obejść bez drobnych przekąsek zadbajmy, by zamiast paluszków w zasięgu wzroku znajdowały się małe owoce, albo marchewki.

Sonia Goździewicz

fot. Jupiterimages

d3bzsfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bzsfn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj