Trwa ładowanie...
01-09-2010 14:35

Na te grzyby lepiej uważać

Wybierając się do lasu warto dokładnie znać się na gatunkach grzybów. Jak rozpoznać te jadalne? To ważne. Pomyłki zdarzają się nawet najlepszym.

Na te grzyby lepiej uważaćŹródło: archiwum, fot: archiwum
dlmmf2f
dlmmf2f

Tak naprawdę nie ma niezawodnego sposobu na odróżnienie grzybów jadalnych od trujących. Stare sposoby raczej nie są skuteczne. Najlepszym sposobem jest po prostu nie zbierać grzybów, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Tylko w ten sposób na pewno unikniemy zatruć. Niestety, często śmiertelnych.

Gąska rózgowata

Lekko trujący grzyb. Jego zjedzenie może spowodować zaburzenia żołądkowe i jelitowe, połączone z mdłościami i wymiotami. Objawy występują po dwóch, trzech godzinach, ale są zdecydowanie łagodniejsze niż po gąsce tygrysowatej. Grzyb można pomylić z jadalną gąską niekształtną.

Gąska siarkowa

Surowy grzyb zawiera substancje rozpuszczające krew. PO ugotowaniu ma nieprzyjemny smak. Jego zjedzenie powoduje lekkie zatrucie. Prawdziwym sobowtórem gąski siarkowej jest jadalna gąska zielonka, która ma biały miąższ.

Gąska tygrysowata

Powoduje ostre zaburzenia żołądkowe i jelitowe, wymioty i biegunkę. Zdarzają się nawet zatrucia śmiertelne. Objawy występują już po 2 godzinach. Grzyb można pomylić z jadalną gąską ziemistą o cieńszym miąższu i bez zapachu mąki.

dlmmf2f

Goryczak żółciowy

Ma bardzo gorzki smak i może powodować niedyspozycje żołądkowe. Młodsze egzemplarze łatwo pomylić z borowikiem szlachetnym lub koźlarzem babką. Nawet niewielka część psuje smak potrawy. Prostym sposobem na odróżnienie tych gatunków jest dotknięcie językiem odłamanego fragmentu kapelusza (smak żółci potwierdza, że jest to goryczak).

Krowiak podwinięty

Uważany przez długi czas za jadalny. W stanie surowym lub niedostatecznie ugotowanym powoduje ciężkie zatrucia, a przy regularnym spożywaniu potrafi wywoływać reakcje alergiczne, które mogą prowadzić nawet do śmierci. Podobny do, także trującego, krowiaka włóknistego.

Mleczaj płowy

Zjedzony w większej ilości powoduje mdłości, biegunkę i wymioty. Jednak pojedyncze okazy, po zmieszaniu z innymi grzybami, nie są niebezpieczne. W wersji suszonej i mielonej, ale w niewielkich ilościach, jest całkiem dobrym grzybem przyprawowym.

Muchomor sromotnikowy

Śmiertelnie i najsilniej trujący grzyb w Polsce. Często mylony jest z gąską zielonką, gołąbkiem zielonawym, a czasem z czubajką kanią. Zawiera fallotoksyny oraz amatoksyny, które są bardzo odporne na gotowanie. Spożycie 50 gramów suchej masy grzyba grozi śmiercią.

Pieczarka żółtawa

U niektórych ludzi powoduje zaburzenia trawienia połączone z mdłościami i wymiotami. Alkohol może spotęgować działanie trujące. Grzyb najłatwiej pomylić z pieczarką polową. Od gatunków jadalnych odróżnia ją zapach i smak.

qk

dlmmf2f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlmmf2f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj