Mąka dokładnie taka, jakiej chcemy
Wychodząc naprzeciw coraz bardziej popularnym koncepcjom sterowania jakością mąk o określonych parametrach, produkowanych na żądanie piekarza, wytwórcy makaronu, wafli, pizzy lub pieczywa cukierniczego, polscy naukowcy opracowali technologię, która umożliwia młynom orientację na klienta.
Projekt powstał w Katedrze Analizy Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i otrzymał wyróżnienie w dorocznym konkursie organizowanym przez Wrocławską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Najważniejsze są potrzeby klienta
„Technologia otrzymywania niektórych mąk specjalnych w zakładach młynarskich z zastosowaniem komputerowego systemu wspomagania" opracowana została przez zespół w składzie: prof. dr hab. inż. Katarzyna Szołtysek, dr inż. Mohamed Khlafalla-Omar i mgr inż. Szymon Dziuba. Jak podkreślają inżynierowie, jest to równocześnie realizacja I zasady Total Quality Management - orientacji na klienta.
- Większość młynów krajowych wciąż jeszcze funkcjonuje w sposób tradycyjny, tzn. jako przetwórnie otrzymanego od dostawców zboża na mąki pasażowe. Mąka po przemiale w młynie i oznaczeniu przez laboratorium parametrów jakościowych wymaganych normą (mąka pasażowa) trafia w dalszej kolejności do odbiorców. Nie było możliwe uzyskiwanie mąki o dowolnej wartości parametrów i dostosowanie produkcji do konkretnych potrzeb rynku - tłumaczą naukowcy.
Jak stwierdzają, istnieją jednak nowe tendencje (realizowane np. przez młyn MIXT w Poniecu), w których zautomatyzowana, wspomagana systemem (najczęściej komputerowym) mieszalnia mąk umożliwia sporządzenie mieszanek mąk z mąk gotowych, określonych typów, dostępnych w magazynie młyna, ew. stanowiących jego niewykorzystane zapasy.
Większy wybór
W komputerowym systemie sterowania opartym na Metodzie Szacowania Odchyleń - Wybór Mieszanki Mąk (Fail Method Assessment - Flour Mixture Choosing) FMA - FMC, można uzyskać różne mieszanki mąk poszukiwanych przez klientów (odbiorców).
- Każdorazowo system generuje po kilka wariantów mieszanek i tak: 8 wariantów przy mieszance dwuskładnikowej, 8 wariantów przy trzyskładnikowej, 8 wariantów przy czteroskładnikowej mieszance mąki specjalnej. Jednocześnie system dokonuje optymalizacji wygenerowanych mieszanek mąk specjalnych z punktu widzenia kosztów ich produkcji (z uwzględnieniem ceny poszczególnych mąk składowych oraz ich dostępności w zakładzie) - wyliczają badacze.
Dodają, ze na tej podstawie producent, w porozumieniu z odbiorcą, dokonuje wyboru jednej z wielu wygenerowanych mieszanek.
(PAP)