Witamina D pomaga na choroby układu oddechowego
Witamina D może chronić astmatyków przed trudnościami z oddychaniem - poinformowali naukowcy z USA na 105. międzynarodowej konferencji American Thoracic Society, która odbyła się w dniach 15-20 maja w San Diego.
Witamina D może chronić astmatyków przed trudnościami z oddychaniem - poinformowali naukowcy z USA na 105. międzynarodowej konferencji American Thoracic Society, która odbyła się w dniach 15-20 maja w San Diego.
U części osób chorych na astmę procesy zapalne w drogach oddechowych prowadzą do trwałego ich zwężenia. Jest to związane ze zmianami strukturalnymi ścian oskrzeli (tzw. remodeling), a zwłaszcza rozrostem masy mięśni gładkich. Z czasem znacznie utrudnia to oddychanie.
Doświadczenia prowadzono na mięśniach gładkich dróg oddechowych pobranych od pacjentów z astmą oraz od osób zdrowych. Działano na nie różnymi dawkami aktywnej witaminy D, tj. kalcytriolu, który powstaje w skórze pod wpływem promieni słonecznych (UV). Jest on wykorzystywany obecnie m.in. w leczeniu łuszczycy.
Okazało się, że kalcytriol hamował podziały komórek mięśni gładkich proporcjonalnie do dawki. Najsilniejszy efekt, tj. zahamowanie podziałów o 60 proc., uzyskano przy najwyższej dawce witaminy - 100 nanomoli.
Dla porównania, komórki mięśniówki dróg oddechowych poddano też działaniu silnego sterydu - deksametazonu, który ma działanie przeciwzapalne i jest stosowany w leczeniu astmy. Jego wpływ na podziały komórek był jednak znikomy.
"Kalcytriol zyskał ostatnio większy rozgłos ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, ale nasze badania jako pierwsze dowodzą, że witamina ta może też hamować podziały komórek mięśniowych w drogach oddechowych" - powiedział prezentujący badania na konferencji dr Gautam Damera z Uniwersytetu Stanu Pensylwania.
Zdaniem badacza, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne oraz zdolność do hamowania podziałów mięśni gładkich, kalcytriol może pomóc w terapii chorych na ciężką astmę oraz na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), która stopniowo prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W POChP również obserwuje się przerost masy mięśniowej oskrzeli.
Spowalniając rozrost mięśniówki, związek ten mógłby zapobiegać nieodwracalnym zmianom w płucach i trudnościom z oddychaniem, jakie im towarzyszą - tłumaczył dr Damera.
Już niedługo jego zespół planuje rozpocząć badania kliniczne kalcytriolu w grupie pacjentów z ciężką astmą. Naukowcy liczą, że pierwsze wyniki tych testów będą dostępne za rok.
(PAP)
Zobacz w innych serwisach: