Napady obżarstwa to niebezpieczna choroba
Zespół gwałtownego objadania się (Binge Eating Disorder) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania. To poważna choroba. Większość osób nie ma pojęcia, że jej także dotyczy. Często mylona jest z bulimią.
*Zespół gwałtownego objadania się (Binge Eating Disorder) jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń odżywiania. To poważna choroba. Większość osób nie ma pojęcia, że jej także dotyczy. *
Binge po angielsku oznacza nieograniczoną przyjemność, a binge eating - nadmierne i niekontrolowane jedzenie. Definicja Binge eating disorder (BED) - na podstawie z Diagnostic and Statistical Manual (leksykon międzynarodowej psychiatrii) - to poczucie utraty kontroli i rzeczywiste nadużycie jedzenia. W naszym ojczystym języku choroba nazywa się zespołem gwałtownego objadania się.
Rośnie waga
BED występuje w okresie dojrzewania lub w trzeciej dekadzie życia. Objawia się nawracającymi napadami przejadania się. Osoby cierpiące na tę chorobę potrafią spożywać takie ilości posiłków, których w normalnych okolicznościach nie byłyby w stanie skonsumować. Brak poczucia sytości powoduje, że jedzą do momentu, aż rozchorują się żołądkowo. Napady mogą być regularne, ale nie muszą.
Choroba odróżnia się od bulimii brakiem prowokowania wymiotów i zażywania środków przeczyszczających. Występuje też poczucie winy i niechęć do jedzenia po ataku. Znakiem rozpoznawczym jest także otyłość lub podwyższony współczynnik BMI. Praktycznie nie zdarza się, aby chorzy na zespół gwałtownego objadania się mieli normalną budowę ciała. W efekcie jedzenie i waga ciała stają się dwoma centralnymi problemami w ich życiu.
Zobacz również:
Bez samoakceptacji
Osoby otyłe na skutek niekontrolowanego obżarstwa często dręczą się myślami o jedzeniu, które bezskutecznie próbują ograniczyć. Są zaniepokojeni wagą i niezadowoleni ze swojego wyglądu. Częściej mają depresje, napady paniki i fobie. Mają też wahania nastrojów, zmienne uczucia, nie tolerują samotności i często odczuwają nudę. Niska samoocena powoduje, że unikają związków intymnych, są bardzo wrażliwi na odrzucenie, wciąż poszukując aprobaty i miłości.
Szacuje się, że nawet 5 proc. populacji choruje na BED. Napady jedzenia tylko nieznacznie częściej występują u kobiet niż mężczyzn (w stosunku 3:2). Jak stwierdzić, czy jesteś chory? Jeśli masz napady obżarstwa przynajmniej dwa razy w tygodniu przez okres nie krótszy niż pół roku - idź do lekarza. Psychoterapia powinna pomóc, choć BED jest bardzo trudny w leczeniu. Ponad 20 proc. pacjentów po prostu rezygnuje w trakcie.
Są sposoby
Najczęściej wybieranym sposobem leczenia jest terapia poznawczo-behawioralna. W początkowym etapie terapeuci uczą pacjenta, jak zastąpić nieprawidłowy wzorzec odżywiania prawidłowym. Przygotowywany jest specjalny jadłospis, którego należy ściśle przestrzegać przez kilka tygodni. Kolejny etap to odnalezienie przyczyny ataków obżarstwa. Terapia może trwać nawet kilka lat. Inny sposób, to terapia rodzinna. W tym wypadku na terapię przychodzi nie tylko pacjent, ale też jego druga połówka.
qk