Mrozimy co się da
Szkoda marnować żywność. Dlatego jeśli wiemy, że nie wykorzystamy czegoś przed terminem przydatności do spożycia, lepiej to zamrozić. Do przechowywania w minusowej temperaturze nadaje się większość produktów.
Szkoda marnować żywność. Dlatego jeśli wiemy, że nie wykorzystamy czegoś przed terminem przydatności do spożycia, lepiej to zamrozić. Do przechowywania w minusowej temperaturze nadaje się większość produktów.
Drób można mrozić w całości lub w kawałkach. Kawałki najlepiej przekładać folią lub papierem pergaminowym. Dzięki temu łatwiej będzie je odmrozić i porcjować. Jeśli wkładamy je do woreczków, należy usunąć z nich powietrze, aby nie psuło aromatu.
Jaja można zamrażać w całości, ale jest jeden warunek - skorupka nie może być pęknięta. Zamrażając same żółtka, trzeba ubić je z cukrem lub solą i zamknąć w odpowiednim pojemniku. Białka należy odsączyć (bez żadnych dodatków). Nie warto zamrażać jaj gotowanych, bo nie będą smaczne. Rozmrażać należy w chłodziarce i zużyć w ciągu dwóch dni.
Jogurt, kwaśne mleko i kefir nie powinny być zamrażane. Do przechowywania w minusowej temperaturze nadaje się tylko mleko pasteryzowane. Przed wstawieniem do zamrażalnika najlepiej przelać je do małego, szczelnie zamkniętego opakowania, aby nie przesiąknęło innymi zapachami. Po zamrożeniu na na powierzchni pojawi się warstwa lodu, która po odtajaniu mleka może być będzie wyczuwalna.
Masło lub margarynę najlepiej przed mrożeniem zawinąć w aluminiową folię. Podobnie jak półtwarde sery. Łatwo zamarzają w plastrach (nie grubszych niż 2,5 cm), ale szybko wysychają. Ser biały możemy trzymać w minusowej temperaturze tylko jeżeli jest chudy. Mleko i nabiał najlepiej rozmrażać powoli, np. przestawiając je do lodówki. Gdy będzie płynne, należy je jak najszybciej zużyć.
Mięso zamraża się bez większych problemów. Należy jednak pamiętać, żeby było świeże. Najlepiej, jeśli pochodzi ze znanego źródła. Przed włożeniem do zamrażalnika należy usunąć z niego tłuszcz, ponieważ skraca czas przechowywania. Mięso mielone powinno być w jednym kawałku lub w formie kotletów, a podroby należy wcześniej umyć i osuszyć. Pamiętajmy, by nie zamrażać porcji większych niż 2 kg.
Owoce zawierają dużą ilość wody i niektórym z nich zamrażanie po prostu nie służy. Nie oznacza to jednak, że nie powinny przebywać w minusowej temperaturze. Ważne jest jednak, aby każdy owoc był świeży i nieuszkodzony. Niektóre trzeba odpowiednio przygotować, np. jabłka należy wcześniej zblanszować. Czarne jagody, maliny, jeżyny i wiśnie dobrze jest posypać cukrem. Pozostałe owoce w większości wystarczy umyć, przygotować i zamrozić luzem.
Ryby można zamrażać surowe, gotowane lub smażone. Lepiej, jeśli będą chude, ponieważ tłuszcz znacznie skraca okres ich przechowywania. Przed włożeniem ryby do zamrażalnika należy ją oczyścić, umyć i osuszyć. Większe sztuki dzielimy na kawałki i pakujemy do woreczków przekładając folią aluminiową.
Mrozić można prawie wszystkie warzywa (ze względu na dużą ilość wody nie nadają się do tego pomidory, rzodkiewka i sałata)
. Niektóre wymagają blanszowania, dzięki któremu dłużej będą nawały się do spożycia, zachowają lepsze walory smakowe i naturalny kolor. Umieszczając je w woreczkach należy usunąć z nich całe powietrze, aby nie popsuło smaku i nie powodowało wysychania.
qk