Trwa ładowanie...

Grzyby suszone - potrawy na Święta

Grzyby suszone jako podstawa wigilijnych potraw

Grzyby suszone - potrawy na ŚwiętaŹródło: 123RF.COM
d3qh1jj
d3qh1jj

Grzyby to składnik, który jest nieodłącznym elementem polskiej tradycji wigilijnej. Wiele osób wyczekuje na pachnące potrawy z grzybów bardziej niż na prezenty pod choinką. Prawdą jest, że w ciągu roku rzadko miewamy okazję, by zastosować grzyby jako składnik codziennych potraw. Przygotowanie grzybów suszonych wymaga bowiem sporo czasu oraz wiedzy dotyczącej ich gotowania w taki sposób, aby były odpowiednio miękkie oraz aromatyczne. Warto poszukać inspiracji dotyczących prostych i pysznych potraw, które zagoszczą w tym roku na świątecznym stole.

Suszone grzyby - w jaki sposób je ugotować?

Wysuszone grzyby są najczęściej najwyższej jakości, ponieważ przed ususzeniem muszą one zostać poddane gruntownej selekcji - grzybki wybrane do wysuszenia muszą być świeże oraz nierobaczywe. Proces suszenia sprawia jednak, że przed dodaniem do potraw należy je przez pewien czas namoczyć w zimnej wodzie, aby odzyskały pierwotną miękkość oraz oddały swój aromat. Niektórzy trzymają grzyby suszone w zimnej wodzie nawet cały dzień przed ugotowaniem. Najlepiej jednak na bieżąco kontrolować ich stan - kiedy grzybki będą znów miękkie, możemy już rozpocząć gotowanie. W zależności od rodzajów grzybów może to trwać od godziny do kilku godzin. Najlepiej jest ugotować grzyby przed dodaniem do potrawy - wtedy mamy pewność, że będą miały odpowiednią konsystencję. Dodatkowo wywar powstały po ugotowaniu grzybów może okazać się świetną bazą na zupę lub sos. Do potraw wigilijnych najczęściej dodawane są takie grzyby jak prawdziwki oraz podgrzybki.

Potrawy na Święta z suszonymi grzybami – kilka wspaniałych inspiracji.

Wielu początkujących kucharzy rezygnuje z przygotowywania potraw na bazie grzybów sądząc, że jest to trudny i czasochłonny proces. Z poniższymi inspiracjami przekonasz się, że jesteś w stanie "wyczarować" z grzybów proste potrawy, które zachwycą wszystkich domowników.

Idealny na Wigilię jest barszcz czerwony wzbogacony smakiem suszonych grzybów - wiele osób preferuje najprostszy barszcz ugotowany z buraków z dodatkiem odpowiednich przypraw. Klasyczny barszcz można jednak nieco wzbogacić dodatkami w postaci suszonych owoców oraz suszonych grzybów. Kilka grzybków dorzuconych do gotującego się barszczu sprawi, iż jego kolor oraz smak nabiorą głębi. Najwięcej osób preferuje barszcz z dodatkiem klasycznych uszek z grzybami. O dziwo jednak, bywają osoby, które za uszkami nie przepadają… Rozwiązaniem dla tych osób jest barszcz wzbogacony o sporą ilość suszonych grzybów, który dodatkowo można doprawić śmietaną. Wtedy barszczyk będzie równie smaczny oraz bardzo treściwy.

d3qh1jj

Nie samym barszczem człowiek żyje, czyli alternatywy dla barszczu czerwonego

Istnieje wiele alternatyw dla barszczu wigilijnego, które równie dobrze sprawdzą się na świątecznym stole. Te potrawy świąteczne to między innymi zupa krem z suszonych grzybów, której podstawą są suszone podgrzybki oraz włoszczyzna. W Wigilię sprawdzi się także klasyczna zupa grzybowa wzbogacona o kaszę perłową oraz śmietanę. Niektórzy zamiast czerwonego barszczu, jako zupę świąteczną przygotowują żurek wigilijny z suszonymi grzybami.

Najprostszym pomysłem na danie wigilijne może być kapusta z suszonymi grzybami wzbogacona o suszone owoce. Dla nieco bardziej ambitnych kucharzy polecamy gołąbki z suszonymi grzybami oraz polski bigos z dodatkiem wysuszonych owoców. Na świątecznym stole nie może zabraknąć również pierogów z kapustą i grzybami. Do pierogów idealnie pasuje sos skomponowany z grzybów oraz cebuli, który doprawić możemy śmietaną. Sos ten poza dniami świątecznymi może być dodatkiem do wszelkiego rodzaju kasz lub makaronów.

Patrycja Gruszecka

d3qh1jj
d3qh1jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qh1jj
Więcej tematów