Trwa ładowanie...
27-12-2013 14:00

Niedoceniana kapusta

Choć często gości na polskich stołach, rzadko pamiętamy o jej cennych właściwościach. Mówiąc o zaletach kapusty zazwyczaj wspominamy przede wszystkim o niskiej cenie, trwałości, szerokiej gamie zastosowań i lubianym przez Polaków smaku. O niezwykłych właściwościach kapusty, sposobach jej podawania i przeciwwskazaniach do jej spożywania rozmawiamy z Agatą Lewandowską, specjalistką ds. żywienia człowieka z Poradni Dietosfera.

Niedoceniana kapustaŹródło: Fotolia
d2d839b
d2d839b

*- Dietetycy zachęcają do spożywania nie tylko kapusty, ale także jej "kuzynów" z rodziny kapustowatych. Jakie warzywa się do niej zaliczają? *

- Rodzina kapustowatych jest liczna. Należą do niej wszystkie odmiany kapusty: m.in. biała, czerwona, włoska, pekińska, a także brukselka oraz pak-choi (kapusta, która nie wytwarza główki). Do kapustowatych zaliczamy też brokuły, kalafiora, jarmuż, kalarepkę i rzepę.

- Czy faktycznie wszystkie te warzywa można określić jako wyjątkowo zdrowe?

- Zapewniam, że są bardzo zdrowe. Warzywa kapustowate, dzięki substancjom w nich zawartych, mają działanie przeciwbakteryjnie, mogą być elementem profilaktyki nowotworów (szczególnie hormonozależnych, np. sutka) oraz chorób na tle miażdżycowym. Pobudzają też układ odpornościowy. W medycynie ludowej były stosowane wspomagająco w leczeniu chorób zakaźnych, trądziku, wysypek, ropni i czyraków. Uważało się, że spożywanie kapusty leczy anemię, stosowano ją też przeciwko szkorbutowi, czyli niedoborowi witaminy C. Spożywanie warzyw z rodziny kapustowatych może też pomóc na zaparcia. Ich zaletą jest łatwa dostępność i niska cena. Dzięki temu mogą być spożywane często i w większych ilościach.

- Które składniki kapusty są najcenniejsze dla naszego organizmu?

- Kapusta zawiera m.in. sporo (jak na źródło roślinne) wapnia. Bogata jest też w żelazo, witaminę C, karotenoidy - w tym beta-karoten, a także białko i błonnik. Bardzo cenne są też obecne w tym warzywie związki siarki, które mogą chronić przed nowotworami. Sporo wapnia i karotenoidów znajdziemy np. w kapuście pak-choi.

d2d839b

- Czy kapusta jest zdrowa w każdej postaci - surowa, kiszona, gotowana?

- Surowa jak najbardziej. Gotowana straci część witaminy C, ale zostanie w niej błonnik, wapń, składniki mineralne i karotenoidy. Poza tym będzie delikatniejsza, co jest szczególnie ważne dla osób o wrażliwym żołądku. Z kolei kapusta kiszona będzie świetną pożywką dla mikroflory jelitowej. Sprawdzi się też jako środek na niektóre rodzaje zaparć i poprawi zdrowie jelit.

- Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do spożywania kapusty?

- Tak. Spożywanie kapusty powinny ograniczyć osoby z niedoczynnością tarczycy. Składniki w niej zawarte zmniejszają wiązanie jodu do hormonów tarczycy, jednocześnie osłabiając pracę tarczycy. Jeśli z jakiegoś powodu jesteśmy zagrożeni niedoborem jodu lub już został on u nas stwierdzony, zdecydowanie powinniśmy ograniczyć spożycie warzyw z tej rodziny. Są one uważane za ciężkostrawne. Przeciwwskazaniem do ich spożywania są więc niektóre choroby przewodu pokarmowego. U osób wrażliwych mogą wywołać gazy, wzdęcia, bóle brzucha i uczucie pełności. Zazwyczaj źle na kapustę reagują osoby z chorobami wątroby czy z zespołem drażliwego jelita.

- Czy są jakieś limity jeśli chodzi o ilość jedzonej kapusty? Innymi słowy - ile to za dużo?

- Przede wszystkim musimy pamiętać, że każda dieta musi być urozmaicona, nie powinniśmy więc ograniczać się jedynie do sięgania po warzywa z tej rodziny. Kapustowate są zdrowe, ale nie mogą zastępować innych wartościowych produktów spożywczych. Jeśli tylko będziemy pamiętać o urozmaiceniu diety, a kapustowate nam smakują i nie wywołują żadnych dolegliwości - możemy raczyć się tymi warzywami tak często, jak mamy na to ochotę.

AD/mmch/kuchnia.wp.pl

d2d839b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d839b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj