Kulinarny słownik - sprawdź jakie pojęcia powinieneś znać
Często zdarza się, że czytając przepisy lub po prostu przeglądając kartę dań trafiamy na wyrazy, które nie do końca są zrozumiałe. Odszyfrowujemy kilka takich tajemniczych słów.
Często zdarza się, że czytając przepisy lub po prostu przeglądając kartę dań trafiamy na wyrazy, które nie do końca są zrozumiałe. Odszyfrowujemy kilka takich tajemniczych słów.
Al dente - sposób przygotowania makaronu, który powinien być jędrny, lekko twardy. W zależności od grubości czas gotowania wynosi od 5 do 12 minut.
Aperitif - tym mianem we Francji określany jest rodzaj napoju alkoholowego wypijany przed posiłkiem. Ma pobudzać apetyt.
Blanszowanie polega na obgotowywaniu produktów (głównie owoców i warzyw) poprzez włożenie ich na kilka sekund lub minut do wrzącej wody, a następnie schłodzenie ich zimną wodą lub lodem
Dip to gęsty sos majonezowy, jogurtowy lub śmietanowy z dodatkiem przypraw ziołowych. Wyśmienity do różnego rodzaju przystawek.
Dressing jest zimnym sosem przyprawowym do sałatek, które polewa się na chwilę przed podaniem.
Drylowanie - usuwanie pestek lub nasion z owoców i warzyw.
Fasowanie, czyli przecieranie przez sito pasztetów, powideł, owoców, warzyw i zup kremów. Po fasowaniu są znacznie delikatniejsze.
Flambirowanie rozumieć należy jako skrapianie gotowej potrawy alkoholem i zapalanie jej na stole.
Frytowanie to inaczej obsmażanie w bardzo gorącym tłuszczu. Techniką tą przygotowywane jest mięso, ryby i warzywa.
Garnirowanie polega na ozdabianiu potraw z mięsa, ryb i drobiu np. za pomocą warzyw lub jajek.
Glazurowanie, czyli nadawanie daniom połysku. Ciasta glazuruje się cukrem, gotowane warzywa - masłem i cukrem, a zimne mięso np. bulionem.
Hartowanie - przelewanie gorącej potrawy zimną wodą.
Ingrediencje to składniki potraw lub napojów.
Kandyzowanie jest po prostu konserwowaniem całych lub pokrojonych owoców. Polega na kilkakrotnym smażeniu ich w syropach o coraz większej zawartości cukru.
Klarowanie jest sposobem na oczyszczenie rosołu lub galarety z zanieczyszczeń.
Marynata to mieszanka wody, octu (czasem lub soku cytrynowego lub ewentualnie wina) i różnych przypraw
Nowalijki są pierwszymi wiosennymi warzywami, jakie pojawiają się na stole. Najczęściej hodowane w szklarniach.
*Nugat *- masa składająca się z cukru, miodu, piany z białek i siekanych orzechów, a często także z dodatkiem bakalii, czekolady, itp.
Panierowanie to obtaczanie mięsa, ryby lub jarzyn w jajku, mące i tartej bułce tuż przed smażeniem.
Saute - technika smażenia na patelni kawałków mięsa, ryb, bez panierki, oprószone tylko solą, pieprzem lub ziołami.
Skłócenie polega na wymieszaniu ze sobą produktów, np. mleka z jajkami.
Szprycowanie to łączenie różnych napojów alkoholowych z płynami musującymi. Może to być piwo, woda gazowana lub wino musujące.
Szumowanie polega na usunięciu łyżką cedzakową zanieczyszczeń zbierających się np. na powierzchni rosołu.
Tzatziki - sos grecki przygotowywany z jogurtu, twarożku, oliwy i świeżego startego ogórka. Często przyprawiany czosnkiem, solą i pieprzem. Idealny do mięs i warzyw.
Winegret jest zimnym sosem do sałatek przygotowanym z czosnku, musztardy Dijon, soli, świeżo mielonego pieprzu, czerwonego lub białego octu winnego oraz oliwy extra vergine.
Zaciąganie to inaczej zabielanie potraw za pomocą śmietany rozmąconej z żółtkami, śmietaną z mąką lub masłem z mąką. Zaciąga się sosy i zupy. Mają ładniejszy kolor i są bardziej gęste.
Zasmażka - baza do sosów i zagęszczacz do zup. Przyrządzana z mąki pszennej, tłuszczu i zimnej wody, wywaru lub śmietany.
qk