Jak przytyć?
Jak schudnąć? Jak zgubić kilka kg w tydzień? Jaka dieta pozwoli mi najszybciej zrzucić zbędne kg? Odpowiedzi na te pytania nie trudno jest znaleźć. Ale są też tacy, którzy rozpaczliwie pytają: jak przytyć?
Jak schudnąć? Jak zgubić kilka kg w tydzień? Jaka dieta pozwoli mi najszybciej zrzucić zbędne kg? Odpowiedzi na te pytania nie trudno jest znaleźć. Ale są też tacy, którzy rozpaczliwie pytają: jak przytyć?
Teoretycznie przytyć jest o wiele łatwiej. Zgodzi się z tym większość osób, które zmagają się z problemem nadmiaru kilogramów. Pojawiły się nie wiadomo skąd i uparcie nie chcą zniknąć. Tymczasem dla pewnej grupy osób tycie to poważny kłopot - jedzą dużo, tłusto, nie uprawiają sportów, a ich figura wciąż pozostawia wiele do życzenia...
Kim są? To ektomorficy. Osoby te cechują się bardzo szybką przemianą materii. Ich układ trawienny wydziela więcej enzymów trawiennych, a hormon T3, produkowany przez tarczycę, nieznacznie podnosi temperaturę ich ciała, co sprawia, że ektomorficy spalają kalorie szybciej, niż przeciętny człowiek.
Wydaje Ci się, że to rewelacja i nie warto niczego zmieniać? To znaczy, że wśród Twoich znajomych nie ma ektomorfików. Dla osób z tak szybką przemianą materii każdy dodatkowy kilogram to mozolna praca w pocie czoła.
Rozpoznałeś te cechy u siebie? Nie martw się. Choć tycie w przypadku ektomorfia nie jest łatwym zadaniem, nie jest też zadaniem niemożliwym do realizacji. Co należy robić?
Przede wszystkim zadbać o właściwą dietę. Właściwą, niekoniecznie znaczy tłustą. Proporcje, jakie należy zachować w codziennym menu to 50 proc. węglowodanów, 30 proc. białka i tylko 20 proc. tłuszcze. Ważna jest ilość posiłków spożywanych w ciągu dnia, a także częstotliwość ich spożywania. Posiłki powinno się jadać jak najczęściej. Nawet do 8 razy w ciągu dnia.
Potrawy, po które sięga ektomorfik nie powinny należeć do kategorii tzw. „zapychaczy". Frytki, pączki itd. Zawierają co prawda sporo kalorii, ale zmniejszają apetyt i sprawiają, że nie mamy ochoty na kolejny posiłek, poza tym - po prostu nie są zdrowe).
Ektomorficy powinni unikać również intensywnego wysiłku. Nie oznacza to, że w ogóle nie powinien ćwiczyć. To dla ektomorfia byłaby udręka, ponieważ z założenia cechuje się on większą intensywnością życia niż inni ludzie (po prostu nie potrafi spokojnie usiedzieć w miejscu). Jednak nie powinien trenować częściej niż 3 razy w tygodniu, a w dniach, na które zaplanował trening, powinien szczególnie zadbać o właściwą dietę.
Co jeszcze jest ważne? Na pewno sen. Wart wspomóc organizm w nabieraniu masy podczas snu i tuż przed pójściem do łóżka posilić się jogurtem lub specjalną odżywką przeznaczoną na nocny posiłek. Ektomorficy powinni unikać również stresu. Im bardziej unormowany styl życia będą prowadzić - tym lepiej.
Zanim jednak zaczniesz „tycie" na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem. Problemy z przybieraniem na wadze mogą być związane z kłopotami zdrowotnymi.