Trwa ładowanie...
13 sierpnia 2009, 17:04

Bezpieczne grzybobranie

Sezon na grzybobranie rozpoczął się na dobre. To świetny sposób nie tylko na relaks, ale również na spędzenie czasu z rodziną. Przed wycieczką do lasu warto jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach.

Bezpieczne grzybobranieŹródło: archiwum, fot: archiwum
d28eef5
d28eef5

Jeżeli masz w domu podręczny atlas grzybów weź go ze sobą. Niektóre gatunki grzybów jadalnych i trujących są bardzo do siebie podobne. Wybierając się na grzyby zabierz też ze sobą koszyk lub wiaderko (w siatce grzyby bardzo szybko mogą się połamać lub po prostu zmiażdżyć) i nożyk, by je wyczyścić.

Nie zbieraj grzybów, co do których nie masz stuprocentowej pewności, że są jadalne. Co roku kilkaset osób trafia do szpitali z objawami zatrucia po zjedzeniu trujących grzybów, a kilkadziesiąt z nich umiera. - Nie warto ryzykować. Apelujemy do osób, które wybierają się na grzyby, by zbierały tylko te, które znają - podkreśla Katarzyna Duska, rzecznik prasowy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościerzynie.

Jeżeli nie znasz się na grzybach i nie jesteś pewien czy te które zebrałeś są jadalne, możesz również zgłosić się do najbliższej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej - tam na pewno znajdą się osoby, które będą w stanie tobie poradzić.

Najlepiej unikać grzybów, które maja blaszki pod kapeluszem. Warto pamiętać, że jest kilka gatunków, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. - Bardzo łatwo można pomylić muchomora sromotnikowego z kanią, czy też trującą wełniankę z rydzem - tłumaczy Katarzyna Duska.

d28eef5

Decydując się na kupno grzybów od przydrożnych handlarzy powinieneś zachować szczególną ostrożność. Zdarza się bowiem, że grzyby sprzedawane są przez osoby, które kompletnie się na nich nie znają. Warto wówczas zapytać sprzedawcę czy posiada atest wydany przed stację sanitarno-epidemiologiczną. Może go uzyskać bezpłatnie.

Jeśli po zjedzeniu grzybów zauważysz u siebie niepokojące objawy takie jak ból brzucha, wymioty, biegunkę, zaburzenia wzroku, zaburzenia słuchu czy też łzawienie jak najszybciej powinieneś zgłosić się lekarza.

d28eef5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28eef5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj