Kuchnia bałkańska
Kuchnia bałkańska kształtowała się pod wpływem klimatu i czynników kulturowych oraz religijnych. Wyraźnie widoczne są w niej wpływy włoskie i tureckie. Smaki Półwyspu Bałkańskiego są intensywne i wyraziste. Te same dania mogą smakować zupełnie inaczej w różnych rejonach.
Przede wszystkim kuchnia bałkańska opiera się na mięsie – pieczonym, wędzonym bądź grillowanym. W krajach chrześcijańskich jedzona jest głównie wieprzowina, natomiast w krajach muzułmańskich jagnięcina albo wołowina. Poza tym można spotkać tam różnego rodzaju ciasta z farszem mięsnym. Wiele potraw traktuje cukinię, bakłażana i paprykę, jako swoją bazę, ponieważ są łatwo dostępne w tym rejonie. Ponadto tworzone są różnego rodzaju dodatki z tych warzyw. Przykładowo z czerwonej papryki robiony jest aromatyczny sos – ajvar, który dodaje się do wielu potraw. Ajvar w niektórych regionach robiony jest z bakłażanami, pomidorami czy czosnkiem. Popularnością cieszą się też ostre zupy i gęste sosy. Tradycyjna kuchnia bałkańska jest prosta i przystępna. Głównie używane składniki to czerwona papryka, cebula, biały ser, mięso, pomidor i kajmak. Pozyskiwane produkty zawsze są świeże. Wyczuwać w tej kuchni orientalną nutę.
Najpopularniejszą potrawą na Bałkanach jest cevapcici, czyli nieduże, podłużne kotleciki z siekanego mięsa. Innym daniem jest burek – placek z ciasta filo, wypełniany mięsem mielonym, serem lub w wersji wegańskiej. Na Bałkanach istnieje też lokalna wersja hamburgera – pljeskavica, czyli kotlet z wołowiny, baraniny i wieprzowiny.
Dania tej kuchni podawane są zwykle w temperaturze pokojowej, przez co dla mieszkańców Bałkanów posiłki w Europie są zwykle zbyt gorące.