Włoska majówka w domu
Jednym z najbardziej poszkodowanych w pandemii koronawirusa krajów są Włochy. Liczba ofiar przeraża. Ten kraj, żyjący w dużej mierze z turystyki, długo jeszcze będzie się podnosił po kryzysie, a chętnych do jego odwiedzenia nie będzie zbyt wielu. Polacy tłumnie wyjeżdżali na majówki do Mediolanu, Rzymu, Bergamo czy Neapolu. Teraz to niemożliwe. Przypomnijmy sobie jednak smak Włoch, przygotowując najbardziej kojarzące się z tym krajem dania.
Sałatka rzymska
Włosi uwielbiają sałatę. Znajdziemy tam wielką mnogość odmian tego warzywa, różniących się smakiem i aromatem. W każdym regionie przygotowuje się z tego warzywa inne specjały, a sałatka rzymska to jedna z wizytówek słonecznej Italii. To sycące danie może być zastąpić cały posiłek, a jego przygotowanie nie jest trudne. Potrzebujemy: główkę sałaty rzymskiej, kilka plasterków boczku, kawałek kiełbasy suszonej, szklankę białej fasoli z puszki, kilka czarnych oliwek, dwie marchewki, pół selera, ząbek czosnku, szczypiorek, majeranek, oliwę, sok z cytryny, sól i pieprz.
Sałatę dzielimy na liście i układamy w misce. Z oliwy, soku z cytryny, soli i pieprzu robimy sos. Kiełbasę kroimy w słupki, marchewkę i seler ścieramy na tarce. Czosnek rozcieramy z solą. Wszystkie składniki układamy na liściach sałaty i skrapiamy sosem.
Minestrone
Delikatne zupy jarzynowe nazywają się we Włoszech minestrone. Do ich przygotowania używa się zawsze świeżych, pachnących warzyw sezonowych. Składniki: trzy pomidory, dwie marchewki, por, seler naciowy, biała fasola z puszki, pół główki kapusty, świeży rozmaryn, oliwa z oliwek, bulion warzywny, sól i pieprz.
Zobacz też: Tzatziki – grecki sos do grillowanych mięs
Warzywa kroimy w duże kawałki i podsmażamy na oliwie. Zalewamy bulionem i gotujemy pół godziny. Dodajemy rozmaryn i pozostałe przyprawy, gotujemy aż warzywa zmiękną. Podajemy z grzankami.
Mule a’la marinara
Nie sposób wyobrazić sobie włoskiej kuchni bez owoców morza. Najtańsze i powszechnie dostępne są mule, czyli omułki, niezbędne do przygotowania tej potrawy. Składniki naszego dania to: pół kilograma ugotowanych i wyjętych ze skorupek muli, cebula, czosnek, marchewka, por, masło, szklanka białego wina, natka pietruszki, sól i pieprz.
Cebule i czosnek siekamy. Marchewkę i pora kroimy w plasterki. Warzywa zalewamy winem, gotujemy 15 minut. Do wywaru dodajemy mule i posiekaną natkę, doprawiamy i podajemy.
Wołowina duszona
Mięso i wino? To klasyczne połączenie w kuchni włoskiej. Alkohol sprawia, że mięso staje się bardziej kruche i nabiera żywszych kolorów. Smakuje także lepiej. Składniki: kilogram chudej wołowiny, butelka czerwonego wytrawnego wina, cebula, marchewka, seler naciowy, kilka liści laurowych, pieprz w ziarnach, natka pietruszki, sól.
Cebule drobno siekamy, marchewkę i selera kroimy w kostkę. Wino wlewamy do garnka, dodajemy przyprawy i gotujemy na małym ogniu kilka minut. Ciepłym zalewamy mięso i odstawiamy na kilka godzin. Następnie przekładamy wszystko do dużego rondla i dusimy dwie godziny. Kroimy na plastry i posypujemy natką pietruszki.
Farfalle z serami
Włoski obiad nie może, oczywiście, obyć się bez makaronu. Farfalle, czyli kokardki są w Italii bardzo popularne. W połączeniu z sosem serowym smakują wyjątkowo. Potrzebujemy: dwie szklanki makaronu, kawałek mozzarelli, kawałek gorgonzoli, dwie łyżki tartego parmezanu, masło i sól.
Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Odcedzamy i dodajemy masło. Układamy makaron w naczyniu żaroodpornym, na wierzchu rozsypujemy posiekane sery. Zapiekamy, aż sery zaczną się topić.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl