Trwa ładowanie...

Skorupki jajek - jak wykorzystać je w nietypowy sposób?

Jajka z Wielkanocną kojarzą się najbardziej, ale skupiamy się przede wszystkim na ich ozdobieniu, poświęceniu, obraniu i zjedzeniu wraz z chrzanem lub majonezem. Zapominamy o ważnym i cennym ich elemencie, czyli skorupce. Po świątecznym śniadaniu warto ją zostawić i wykorzystać w nietypowy sposób.

Skorupki jajek - jak wykorzystać je w nietypowy sposób?Źródło: Shutterstock
d1u6gpm
d1u6gpm

Jajka z Wielkanocą kojarzą się najbardziej, ale skupiamy się przede wszystkim na ich ozdobieniu, poświęceniu, obraniu i zjedzeniu wraz z chrzanem lub majonezem. Zapominamy o ważnym i cennym ich elemencie, czyli skorupce. Po świątecznym śniadaniu warto ją zostawić i wykorzystać w nietypowy sposób.

Skorupa jaja kurzego powstaje w organizmie kury w procesie biomineralizacji. Jej zadaniem jest ochrona rozwijającego się zarodka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, umożliwienie mu prawidłowej wymiany gazowej i dostarczenie niezbędnych do rozwoju związków mineralnych, głównie soli wapnia.

Skarbnica wapnia

Naukowcy określili skład pierwiastkowy skorupy jaja kurzego po wylęgu i porównali go ze składem innych preparatów zawierających wapń. Wyniki badań sugerują, iż wapń pochodzący ze skorup jaj kurzych może być skuteczniejszy w zapobieganiu spadkowi gęstości mineralnej kości niż tradycyjne suplementy. W porównaniu z syntetycznie otrzymywanym węglanem wapnia, skorupa jaja kurzego zawierała podobną ilość wapnia, ale więcej innych pierwiastków: strontu i selenu, lecz mniej fluoru. Na uwagę zasługuje szczególnie ten pierwszy, który wykorzystywany jest w profilaktyce osteoporozy. Na korzyść skorup z jaj kurzych może świadczyć też fakt, iż miały najmniejszy procentowy udział szkodliwych metali, takich jak wanad, chrom, ołów, glin i kadm.

Skorupki w diecie

Zażywanie proszku ze skorup jaj kurzych ma wpływ na wchłanianie tłuszczu, np. obecnego w czekoladzie. Z kolei białka wchodzące w skład skorupy jaja kurzego działają przeciwbakteryjnie.

d1u6gpm

Jak twierdzą specjaliści, spożywanie skorup w rozsądnych ilościach jest bezpieczne dla zdrowia. - Nadają się do tego zarówno skorupy jaj zakupionych w dużych sklepach (posiadające pieczątkę z danymi dotyczącymi stada), jak i te pochodzące z jaj kupowanych na bazarach czy z tzw. chowu przydomowego ("prosto od właściciela") - tłumaczy Łukasz Szeleszczuk z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba mieć pewność co do czystości środowiska, w którym przebywała kura nioska i paszy którą była karmiona. Jaja pochodzące z dużych ferm podlegają ścisłej kontroli i są bezpieczne.

Jak przygotować skorupę jaja kurzego do spożycia?

Jajo dokładnie umyć ciepłą wodą z detergentem, środek jaja zużyć np. do jajecznicy lub do ciasta, zaś skorupkę zalać wrzątkiem i chwilę odczekać. Następnie wysuszyć i bardzo drobno pokruszyć lub zmielić. Jeść proszek dosypując go do różnych potraw. Co ważne, terapia skorupkami nie ma skutków ubocznych.

To nie jedyny niekonwencjonalny sposób, na wykorzystanie części jajek, które zazwyczaj lądują w koszu.

d1u6gpm

Naturalna myjka i odplamiacz

Wsyp do czajnika lub termosu pokruszone skorupki jaj i pozostaw na noc. Rano dodaj trochę wody i pokręć pojemnikiem, aż usłyszysz przyjemne szeleszczenie skorupek. Po wylaniu skorupek do zlewu zauważysz, że plamy po herbacie zniknęły. Dodatkowym plusem jest to, że skorupki nie pozostawią żadnego zapachu ani środków chemicznych.

Nie musisz kupować już myjek drucianych do czyszczenia patelni czy naczyń żaroodpornych. Wystarczy, że wsypiesz na patelnie trochę skorupek, dodasz wody i kropelkę detergentu i gotowe. Dzięki tej mieszance wyszorujesz nawet najbardziej przypalone garnki.

*Nawóz bez chemii*

Nie wyrzucaj skorupek. Możesz użyć ich do kolejnych sadzonek lub jako element kompostu. Małe rośliny możesz posadzić je w połówkach skorupek od jajek. Wapń zawarty w skorupkach pozwoli młodym roślinkom urosnąć i zachować zdrowie. Gdy już urosną możesz je przesadzić do swojego ogródka.

d1u6gpm

Po ugotowaniu jaj możesz wystudzoną wodę wykorzystać do podlania roślin, wzbogacona wapniem ze skorupek wspomoże wzrost roślin, szczególnie psiankowatych (tj. np. pomidorów, papryki, etc.). Poleca się też zgniecione na drobne kawałki skorupki rozrzucić na glebę.

Skorupki na szkodniki

Rozrzucenie pokruszonych skorupek jaj na liściach i w okolicach roślin przepędza szkodniki. Przykładowo, to sposób na odstraszenie ślimaków, które lubują się w wyjadaniu liści, jednakże liście ze skorupkami są dla nich nie do przyjęcia.

Kot załatwia swoje sprawy obok twoich roślinek? Rozsyp skorupki jaj w doniczkach lub ogródku. Skorupy z jajek są podobne do potłuczonego szkła i będą drażnić ich delikatne poduszki łap. Skutecznie to zniechęci je do wchodzenia do ogródka i rujnowania go Na podstawie: healthdigezt.com/mp/WP Kuchnia

d1u6gpm
d1u6gpm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6gpm
Więcej tematów