Popularny w Polsce olej. Naukowcy ostrzegają, że może wywołać chorobę Alzheimera
Olej rzepakowy, tuż obok oliwy z oliwek, to tłuszcz najczęściej polecany do używania w kuchni. Polskie gospodynie chętnie po niego sięgają - to przecież jeden z polskich produktów, w którego wyrobie wyróżniamy się na tle innych krajów. Niestety, jego spożywanie nie przynosi samych korzyści. Najnowszy raport opublikowany w czasopiśmie "Scientific Reports" sygnalizuje, że włączenie go do diety, powoduje wzrost ryzyka zachorowania na Alzheimera.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Olej rzepakowy wytwarza się z nasion rzepaku, rośliny jednorocznej rosnącej w klimacie umiarkowanym. Jak podkreślają producenci, od początku lat 90. uprawiane są w Polsce wyłącznie odmiany rzepaku podwójnie ulepszone. Są to odmiany pozbawione szkodliwego kwasu erukowego. Eksperci ds. żywienia od lat podkreślają, że może chronić serce i pomaga normować poziom cholesterolu. Mimo dużej konkurencji w postaci oliwy z oliwek, a także nieco egzotycznych olejów, jak olej z awokado, rzepakowa odmiana dominuje w polskich kuchniach. Czy najnowsze wyniki badań zmienią tę sytuację?
Doktor Domenico Praticò, dyrektor Centrum Alzheimera na Temple University w Filadelfii, wraz ze współpracownikami prowadził półroczne badania laboratoryjne. Celem było sprawdzenie wpływu oliwy z oliwek oraz innych tłuszczów na zdrowie myszy. Obserwując zwierzęta, którym podawano ciecze, wykazano, że dieta bogata olej rzepakowy zaostrza problemy z pamięcią, a także prowadzi do przybrania na wadze.
- Olej rzepakowy to atrakcyjny produkt, ponieważ jest tańszy niż inne oleje roślinne i jest reklamowany jako zdrowy - zauważa dr Praticò. - Jednak w niewielu badaniach zbadano to stwierdzenie, szczególnie w kwestii wpływu na funkcjonowanie mózgu - czytamy na "Medicalnewstoday".
Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji i charakteryzuje się problemami z uczeniem się i pamięcią. W badaniach podzielono 6-miesięcze myszy na dwie grupy - pierwsza karmiona była zgodnie ze standardową dietą, a druga otrzymywała dodatkowo 2 łyżki oleju rzepakowego dziennie. Po roku poddano ocenie ich stan zdrowia. Pomiar wagi ciała grupy z olejem rzepakowym w diecie znacznie przewyższał średnią wagę w grupie z niezmienioną dieta. Kolejną obserwacją była gorsza pamięć u gryzoni z drugiej grupy. W przypadku badanych myszy początkowo zaobserwowano schorzenie, które naśladowało chorobę Alzheimera - szczególnie u starszych osobników, które miały charakterystyczne objawy, w tym pogorszoną pamięć krótkotrwałą. Zdiagnozowano, że w ich organizmie zmniejszyła się ilość białka, które chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem.
W raporcie z wynikami badań dr Praticò podkreślił również, że kolejnym etapem badań będzie wykazanie, czy olej rzepakowy ma związek tylko z chorobą Alzheimera, czy może wpłynąć na początek i przebieg innych postaci demencji.
Zobacz także wideo: Zamienniki masła. Oto produkty pełne witamin
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.