Trwa ładowanie...

Brzoskwinia – kalorie, karmienie piersią, zastosowanie

Brzoskwinia poprawia humor, wygładza skórę i ma mało kalorii. Pasuje do mięs, ryżu, słodkich wypieków, sałatek, jest bazą dżemów, marmolad i kompotów.

Brzoskwinia – kalorie, karmienie piersią, zastosowanieŹródło: Shutterstock.com
d45w5al
d45w5al

Brzoskwinia – kalorie, wartości odżywcze, właściwości

Brzoskwinie, spokrewnione z nektarynkami, je się już od ponad 4 tysięcy lat. Zawierają one dużo cukrów i węglowodanów, należy więc uważać na nie przy cukrzycy. Są za to bardzo sycące, skutecznie gaszą pragnienie i zawierają sporo cennego błonnika pokarmowego.

100 gramów brzoskwini to jedynie 39 kalorii. Brzoskwinia jest wspaniałym źródłem witamin C, A, E, a także z grupy B oraz potasu i miedzi. Owoce te są lekkostrawne, regulują pracę jelit, działają moczopędnie, są zasadotwórcze (przywracają równowagę kwasowo-zasadową). Brzoskwinie łagodzą objawy menopauzy, minimalizują skutki osteoporozy, odżywiają, nawilżają i wzmacniają skórę i włosy.

Jako źródło niacyny brzoskwinia poprawia samopoczucie, dodaje energii i zapobiega rozdrażnieniu. Dodatkowo brzoskwinie działają antynowotworowo - niszczą komórki nowotworu piersi.

Zaleca się unikanie jedzenia brzoskwiń niedojrzałych oraz przejrzałych – może ono bowiem wywoływać biegunki.

d45w5al

Brzoskwinie a karmienie piersią

Warto pamiętać, że matka przekazuje dziecku nawyki żywieniowe jeszcze przed jego urodzeniem. Jeśli będzie bowiem często jadła jakiś produkt, który jej smakuje i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, istnieje większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie chętniej po niego sięgało. Dodatkowo smaki przenikają przez płyn owodniowy i maluch się do nich przyzwyczaja.

A czy karmiąc piersią, można jeść brzoskwinie? Brzoskwinia jest bezpieczna zarówno dla kobiety w ciąży, jak i karmiącej matki oraz dla karmionego piersią dziecka już od pierwszych dni po porodzie. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do jedzenia brzoskwiń podczas karmienia piersią. Należy jednak ostrożnie i pojedynczo wprowadzać nowe pokarmy do własnej diety, jeżeli nie spożywało się ich wcześniej i zawsze uważnie obserwować reakcje dziecka.

Brzoskwinia – zastosowanie

Świeże brzoskwinie wykorzystywane są do produkcji takich przetworów, jak kompoty, soki, dżemy, konfitury brzoskwiniowe. Dobrze komponują się z jabłkami oraz gruszkami. Warto samodzielnie przygotować również nalewkę brzoskwiniową na spirytusie. Sezon na niewielkie i aromatyczne polskie brzoskwinie trwa od czerwca do września, można je wówczas również suszyć.

d45w5al

Zimą często sięga się po brzoskwinie ze słodkiego syropu w puszce – mają trochę więcej kalorii, ale są bardzo smaczne i służą jako dodatek do ciast i słodkich wypieków. Doskonale nadają się także jako dodatek do mięs, np. schabu lub wieprzowiny oraz sosów, sałatek, potraw z ryżu.

Liście brzoskwiń używane są jako ceniona baza ziołowych naparów o działaniu moczopędnym i przeczyszczającym, natomiast z kwiatów brzoskwini robi się odwary przeciwbólowe oraz rozkurczowe.

Najpopularniejsze ciasta z dodatkiem brzoskwiń to sernik oraz tarta. Na kruchy lub biszkoptowy spód wykłada się brzoskwinie, świeże lub z puszki, warstwę masy twarogowej bądź kremu i dekoruje się ciasto marcepanem, kruszonką i owocami. Warto spróbować połączenia pachnących brzoskwiń z miodem, bakaliami, wanilią i cynamonem.

d45w5al
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45w5al
Więcej tematów