Słodkie, soczyste i zdrowe. Lista zalet moreli jest długa
Smak moreli to smak lata. Żółto-pomarańczowa skórka tych owoców przywodzi na myśl ciepłe promienie słońca i bardzo pozytywnie się kojarzy. Morele są nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Pomagają w walce z wieloma chorobami, a olej z pestek moreli uchodzi za jednego z największych wrogów raka. Warto sięgać po te owoce także w formie suszonej i robić z nich przetwory. Wpływ moreli na zdrowie i urodę jest bowiem nie do przecenienia.
Morele – właściwości
Te letnie owoce to przede wszystkim źródło pektyn, które wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu w organizmu. Ponadto morele są bardzo sycące i na długo zaspokajają głód. Pozwalają więc uchronić się od chronicznego podjadania i napadów głodu. Morele są także bardzo cennym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy C, PP i witamin z grupy B. Już jedna szklanka soku morelowego zaspokaja nasze dzienne zapotrzebowanie na zwiększającą odporność witaminę C. W morelach znajdziemy także minerały, takie jak: żelazo, sód, potas, fosfor czy wapń.
Morele regulują także prace kwasów żółciowych w organizmie i mają działanie zasadotwórcze. W tej roli sprawdzają się zwłaszcza morele suszone, dlatego polecane są osobom cierpiącym na nadkwasotę i tym, którzy nie potrafią obyć się bez mięsa.
Właściwości lecznicze moreli to jednak nie wszystko. Mają one także wpływ na poprawę kondycji skóry. Zawierają bowiem beta-karoten, który pozwala opóźnić proces starzenia, nadaje skórze pięknego, równomiernego kolorytu, a przy tym jest silnym przeciwutleniaczem i może być stosowany w profilaktyce chorób skóry oraz wzroku.
Morele - smaczna i zdrowa przekąska
Morele – świeże a suszone
Wartość kaloryczna suszonych moreli znacznie przewyższa świeże. W 100 g suszonych moreli jest ok. 300 kalorii, podczas gdy świeże owoce mają ich ledwie 50. Mimo to warto sięgać po morele także w takiej formie z uwagi na ich cenne właściwości.
Morele suszone przewyższają te świeże pod względem zawartości beta-karotenu oraz błonnika. Regularnie jedzone suszone morele pozwalają uregulować pracę przewodu pokarmowego, przyspieszyć metabolizm i pozbyć się problemów trawiennych, takich jak np. zaparcia. W 100 g suszonych moreli znajdziemy aż 20 g błonnika.
Morele – zastosowanie
Morelami możemy zajadać się na surowo. Jest to nawet wskazane, ponieważ owoce te raczej krótko zachowują świeżość i najlepiej wykorzystać je od razu. Bez trudu przygotujemy z nich także przetwory: dżem morelowy, kompot czy likier. Świetnie nadają się także jako nadzienie do mięs, np. schabu z morelami. Zrobimy z nich także szereg deserów, galaretek i ciast. Łatwym do przygotowania i pysznym letnim przysmakiem jest np. ciasto morelowe.
Warto wykorzystywać nie tylko miąższ, ale także pestki moreli. Dodawane do potraw nadadzą im lekko orzechowego posmaku, ale mogą służyć także do produkcji olejku morelowego, który znajduje szerokie zastosowanie w cukiernictwie do przygotowywania deserów, a także w kosmetyce. Olej z pestek moreli jest bardzo cenionym składnikiem w kosmetyce ze względu na swoje właściwości hamujące proces starzenia się skóry, ale nie tylko. Znajdziemy w także witaminy A i E oraz B 17. Idealnie nawilża skórę, odżywia ją i odmładza. Warto więc dodawać go do kremów zwłaszcza do skóry wrażliwej, suchej i dojrzałej.