Jak je przyrządzać
Policzki wieprzowe są coraz łatwiej dostępne w sklepach, ale najlepiej je kupować u sprawdzonych rzeźników, gdzie mamy pewność, że świnie nie były hodowane na "dopalaczach". Za najsmaczniejsze uchodzi mięso pochodzące ze starych, rodzimy ras wyróżniających się mocną budową ciała, zwłaszcza puławskiej lub złotnickiej.
Surowe policzki są twarde, dlatego potrzebują odpowiednio długiej obróbki termicznej, jednak w niespecjalnie wysokiej temperaturze. Najlepiej po usunięciu nadmiaru ścięgien i tłuszczu obsmażyć je wstępnie na patelni, a następnie dusić pod przykryciem, na bardzo małym ogniu, przez kilka godzin. Dzięki temu mięso nie straci soczystości, ale będzie miękkie i delikatne.
Policzki lubią towarzystwo jabłek, śliwek, marchewki, selera, pietruszki, rzepy, dyni czy cukinii. Ich smak znakomicie wzbogacą przyprawy: czosnek, rozmaryn, tymianek, liść laurowy i ziele angielskie. Przysmak warto dusić z dodatkiem alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, ale równie ciekawym dodatkiem może być piwo lub cydr. Wieprzowe policzki świetnie nadają się do eksperymentów kulinarnych, o czym można było przekonać się podczas tegorocznego Święta Toruńskiego Piernika. Jednym z hitów imprezy były właśnie policzki zapiekane w... pierniku.