Trwa ładowanie...

Brukselka - właściwości, gotowanie, z czym jeść

Brukselka świeża najsmaczniejsza jest już po przymrozkach. Goryczkę usunie z niej gotowanie bez przykrycia z odrobiną cukru lub mleka.

Brukselka - właściwości, gotowanie, z czym jeśćŹródło: Shutterstock.com
d132952
d132952

Brukselka – właściwości

Sezon na świeżą brukselkę trwa od października do końca stycznia. Najsmaczniejsza jest tuż po pierwszych przymrozkach, które zmniejszają naturalną goryczkę brukselki. Przez cały rok można jeść natomiast warzywo mrożone.

Jakie właściwości ma brukselka:

  • antynowotworowe – dzięki zawartości przeciwutleniacza sulforafanu o dodatkowym działaniu antybakteryjnym,
  • jest bogata w kwas foliowy, ważny w diecie kobiet w ciąży,
  • zawiera wapń, magnez, sód, potas, które regulują ciśnienie krwi i wspomagają pracę serca,
  • zawiera witaminę K, zapobiegająca osteoporozie i zakrzepom.

100 gramów krótko gotowanej brukselki ma tylko 46 kalorii. Brukselka jest bezpieczna w diecie osób chorych na cukrzycę. Uwaga na wzdęcia, które powoduje brukselka.

d132952

Brukselka – gotowanie

Tajemnicą smacznego dania na bazie brukselki jest nierozgotowane warzywo. W sklepie lub na targu najlepiej wybierać brukselki ciemnozielone, bez pożółkłych listków. Po dokładnym oczyszczeniu większe okazy kroi się na połówki bądź ćwiartki, mniejsze natomiast gotuje się w całości. Należy zagotować wodę z łyżeczką soli w dużym garnku, włożyć brukselki do środka, doprowadzić do ponownego wrzenia i zostawić rondel bez przykrycia na niewielkim ogniu przez 6 minut.

Brukselka gotowana bez przykrycia z pewnością utraci cały nieprzyjemny aromat, typowy dla warzyw kapuścianych. Warto sprawdzić czubkiem noża, czy brukselka jest już lekko miękka, lecz wciąż krucha i chrupiąca. Warzywa trzeba od razu odcedzić, krótko przelać zimną wodą i zostawić je na kilka minut w naczyniu z chłodną wodą i kostkami lodu – brukselki pozostaną jędrne i nie stracą koloru.

Brukselka – z czym jeść?

Jak podawać brukselkę i z czym ją jeść? Ugotowaną i zahartowaną brukselkę wystarczy polać rozpuszczonym w rondelku masłem. Tak przygotowany dodatek serwuje się z porcją mięsa i ziemniakami z wody lub ryżem. Jako samodzielne danie brukselka doskonale sprawdzi się na ciepło, z uprażonymi na suchej patelni orzechami, skropiona sokiem z cytryny i słodkim sosem chilli albo sosem sojowym.

Ugotowane al dente warzywo można również podpiec - brukselka zapiekana na blasze piekarnika z ziołami i oliwą jest pyszna i mozna i jeść ja nawet po ostygnięciu lub wciąż na gorąco. Warto dodawać ją do zapiekanek z ryżem, ziemniaczanych lub makaronowych. Brukselka świetnie komponuje się również z serami, kalafiorem, brokułami, podsmażoną cebulą i czosnkiem.

Brukselka z bułką tartą

Tradycyjny sposób podawania brukselki jako dodatek do potraw lub danie na obiad bądź kolację to zaserwowanie brukselki z bułką tartą. Ugotowaną brukselkę przelewa się zimną wodą. W niewielkim garnku rozpuszcza się trochę masła, dosypuje bułkę tartą i miesza przez 3 minuty. Do zrumienionej bułki dodaje się brukselkę i chwilę podgrzewa lub polewa się warzywa bezpośrednio na talerzu. Tak przyrządzona brukselka to najprostszy sposób na przygotowanie tego warzywa i na powrót do smaków dzieciństwa.

d132952
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d132952
Więcej tematów